Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
7 lipiec 2021 12:46

Jak wstawić film na WordPress

Jak wstawić film na WordPress

Multimedia na stronie WWW odgrywają niebagatelną rolę. Nie można przesadzać z ilością ruchomego obrazu w witrynie, jednak warto chociaż jeden film umieścić w naszym serwisie. Jak wstawić film na WordPress? Można to zrobić na kilka sposobów, które są proste i intuicyjne jak na WordPress przystało. O czym piszemy poniżej. Film może być prezentacją firmy, produktu, promocji, osiągnięć itd. Umieścić go możemy zarówno na stronie głównej jak i w poszczególnych podstronach.

 

Jak wstawić film na WordPress

 

Bez wątpienia filmy przyciągają użytkowników, zwłaszcza młodego pokolenia. W atrakcyjny sposób można przy pomocy filmu zaprezentować dosłownie wszystko. Najprostszym sposobem, co nie znaczy że najlepszym jest przesłanie pliku video do WP i umieszczenie go w konkretnym wpisie. Pewniejszym sposobem jest jednak przesłanie filmu na zewnętrzny serwer nie obciążając tym samym WP. Wgrywając film na Vimeo lub YT zapewniamy stabilność wyświetleń filmu jak i całego serwisu www.

 

Problemem plików video jest ich rozmiar, nawet najkrótszy filmik potrafi zajmować sporo miejsca. Aby otwierał się bez kłopotu wymaga sporego zaangażowania serwera. Ponadto linkując nasz film do serwisu takiego jak YouTube wspieramy pozycjonowanie naszej witryny. Najszybciej bowiem ładują się pliki filmowe umieszczone na YT, stąd też popularność tego rozwiązania. Do rzadkości należą awarie w działaniu YT co stanowi kolejny atut YT przemawiający za jego wyborem jako serwera dla naszego video.

 

Przesłanie filmu przy pomocy YouTube

 

Żeby dodać film do WP przy pomocy YT trzeba bezwzględnie posiadać konto w serwisie Youtube. Gdy jesteśmy na nie zalogowani przesyłamy film do serwisu zyskując dla naszego video adres URL. Następnie adres URL umieszczamy w WP. Na etapie dodawania do kanału YT warto zadbać o należyty tytuł i skrócony opis filmu pod kątem SEO. W kanale YT ustawić można również ograniczenia oglądalności filmu, możliwości komentowania i oceniania filmu. Co prawda bezpośrednio odnosi się to do YT to pośrednio wpływa na widoczność filmu w WP. Samo dodanie filmu w WP z linku do YT jest banalne łatwe. Wystarczy wkleić go w treść posta i zapisać zmiany. Jeśli chcesz udostępnić film nie jako post ale w innym miejscu wówczas możesz pobrać z kanału YT kod html. Klikając na film pobierz kod html a następnie kod ten dodaj w WP.

 

 

Biblioteka WordPress

 

Poza załadowaniem filmu do serwisów video mamy możliwość dodania filmu do biblioteki WorPress. Przyjmowanymi rozszerzeniami są:. mp4, .m4v (MPEG-4) oraz .mov (QuickTime), jak również .wmv (Windows Media Video) i .avi; .mpg; .ogv (Ogg); .3gp (3GPP), a także .3g2 (3GPP2). W klasycznym WP filmy dodajemy dokładnie tak samo jak fotografie. Nie jest to zatem w żaden sposób skomplikowane. Niestety jest to sposób zawodny, gdyż nie każda przeglądarka internetowa wyświetla wspomniane rozszerzenia. Najpopularniejszym formatem video jaki jest odtwarzany jest MPEG. Dodając film np. do Vimeo czy YT nie musimy sobie tym zaprzątać głowy, tymczasem wgrywając film do WP to nasz problem.

 

Edycja filmów

 

Podobnie jak zdjęcia również filmy można edytować w WP. Ich edycja polega na wielkości ekranu wyświetlania. Zmian dokonać można w ustawieniach posta edytora lub w kodzie html poprzez który umieszczamy film na stronie WP. Korzystając z biblioteki WP pamiętajmy o właściwym opisaniu, otagowaniu pliku video. Czasem po zamieszczeniu na stronie trzeba dostosować okno odtwarzania, warto sprawdzić w różnych przeglądarkach i na różnego typu urządzeniach jak nasz film się wyświetla i czy w ogóle się go da odtworzyć. Co do zasady problemów nie powinno być, jednak nieznane błędy zdarzają się od czasu do czasu i mogą przytrafić się najlepszym webmasterom.