Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
25 październik 2019 08:17

Jak zacząć przygodę z WordPressem?

Wiele się mówi o tym, że Wordpress to najpopularniejszy, darmowy system zarządzania treścią. Jednak jak zacząć, gdy nie jesteśmy profesjonalistami? Jedną z największych zalet cenionych w WordPress przez użytkowników jest łatwość obsługi i wielość opcji do wyboru. Intuicyjna obsługa panelu administratora pozwala zacząć od próby stworzenia własnej witryny metoda prób i błędów, wybierając kolejne funkcje jakie są użytkownikowi podpowiadane w widoku panelu administracji. To najlepszy sposób na poznanie i zaznajomienie się z podstawowymi możliwościami jakie daje nam Wordpress.
 

Przygotowanie do działania

Zanim jeszcze pobierzemy WordPress'a i wykreujemy witrynę należy wybrać najpierw odpowiedni hosting. Wbrew pozorom działanie WordPress zależy od hostingu. Rodzaj hostingu rzutuje na działanie, szybkość ładowania się witryny jak i jej pozycjonowanie. Wordpress pozwala zmieniać usługi hostingowe bez zakłóceń dla witryny, to ogromna zaleta i przewaga WordPress'a nad innymi kreatorami stron związanymi z hostingodawcą. Przeglądając propozycje hostingodawców wybieraj serwery dedykowane. Są one opracowane z myślą o korzystaniu właśnie z Wordpressa, głównie pod kątem zabezpieczeń jak również optymalizacji. Ma to też znaczenie przy instalacji. Często serwery umożliwiają instalacje WordPress'a bezpośrednio
z panelu administratora. To bardzo komfortowe rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy konfigurować WordPress'a samodzielnie ani też dbać o wgrywanie bazy danych. Autoinstalator sprawi, że szybko i sprawnie zainstalujemy WordPress'a .

By zacząć prace z WordPress należy przede wszystkim posiadać komputer z dostępem do sieci oraz hosting, a także odrobinę chęci, determinacji. Nie musimy od razu tworzyć złożonego serwisu www, początkowo wystarczy zrealizować niewielki, prosty projekt. Z czasem poszerzymy swą wiedzę i umiejętności rozwijając witrynę i wykorzystując coraz bardziej zaawansowane funkcje, opcje WordPress.
Mnóstwo osób obawia się iż sobie nie poradzi, tymczasem instalując WordPress otrzymujemy już na starcie gotową stronę w wersji minimalnej, podstawowej. Wystarczy jedynie uzupełnić jej treść. Domyślny motyw bez szczególnych dodatków to świetna baza do rozbudowy. Zanim wgłębimy się w modyfikacje motywów graficznych warto spróbować uzupełnić witrynę treścią. Doświadczając WordPress najwięcej się nauczymy i nabierzemy wprawy, pewności siebie. Co więcej dowiemy się w praktyce czego potrzebujemy i oczekujemy od Wordpressa.

Rodzaj witryny

W zależności od tego czemu ma służyć nasza witryna inaczej powinniśmy się do jej kreacji zabrać. Może być to wizytówka, portfolio, sklep online, blog czy serwis informacyjny. Każdy typ witryny wymaga innego układu i funkcjonalności. Dzięki wtyczkom WordPress stworzyć można niemal każdy rodzaj strony www. Początkowo warto skorzystać z prostych projektów, które stopniowo można udoskonalać i rozszerzać.  Zwykle najtrudniej jest wybrać początkującym webmasterom motyw, który przesądza o finalnym wyglądzie witryny.  
Początkowo warto wybrać typowy motyw i na nim się uczyć Wordpress'a. Kiedy już nabierzemy wprawy w korzystaniu z elementów graficznych i modyfikacji wówczas można motyw zmienić na bardziej złożony. Gdy napotykamy na problem wywołany niewiedzą możemy bez trudu w sieci znaleźć szereg poradników i tutoriali omawiających dokładnie krok po kroku jak dany problem rozwiązać. Jeśli zależy nam na wiedzy na której chcemy zarabiać tworząc profesjonalne strony bez wątpienia trzeba będzie zainwestować czas w zdobywanie doświadczenia jak i wiedzy.

Czas na zmiany

Gdy już mamy wybrany rodzaj strony, motyw i uzupełniony szablon treścią warto rozpytać wśród znajomych i bliskich jak oceniają naszą witrynę, co by w niej zmienili. Zbierając feedback pozyskamy cenną wiedzę nad czym musimy popracować. Jeśli nie będziemy wiedzieć jak, wówczas z pomocą przyjdzie nam internet. W sieci jest całe mnóstwo opracowań dotyczących obsługi WordPress. Kiedy już dopieścimy swoją witrynę, musimy jeszcze przemyśleć jej sposób promocji. Nie chodzi przecież o to by stworzyć stronę ale by stronę tą oglądało jak najwięcej internautów.