Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×

Panel administracyjny Plesk

Plesk to obecnie najbardziej zaawansowany panel administracyjny dostępny na rynku. Najbardziej zaawansowany nie oznacza skomplikowany. Przy zachowaniu bardzo dobrej funkcjonalności jest jednocześnie przyjazny dla użytkownika. Radzą sobie z nim bez problemu osoby, które nigdy nie miały styczności z hostingiem.

Poniżej przedstawiamy krótki opis jego możliwości.

Po poprawnym zalogowaniu naszym oczom ukaże się strona główna panelu Plesk. Na początku należy wspomnieć o ogólnej strukturze nawigacji. Na samej górze znajdują się informacje o zalogowanym użytkowniku oraz wyszukiwarka. Po lewej rzecz najważniejsza - menu dzięki, któremu będziemy się przełączać pomiędzy poszczególnymi sekcjami panelu.

Widok główny zawiera tylko najważniejsze opcje związane z obecnie dodanymi domenami. W zupełności wystarczają do podstawowego zarządzania serwerem. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej zaawansowanych opcji nic nie stoi na przeszkodzie aby z nich skorzystać. Po rozwinięciu menu będziemy mieli dostęp m.in. do logów, ustawień PHP czy konfiguracji certyfikatów SSL z darmowym Let's Encrypt włącznie.

Oprócz stroną www w panelu możemy zarządzać pocztą e-mail. Poza tworzeniem czy usuwaniem skrzynek pocztowych możemy indywidualnie dopasować filtr antyspamowy, ustawić przekierowania poczty czy też automatyczne odpowiedzi (autoresponder).

Istnieje również możliwość skorzystania z webmaila Roundcube.

Bardzo dużym ułatwieniem jest dostępny bezpośrednio w panelu instalator aplikacji internetowych. W kilka chwil można zainstalować Wordpressa, Joomlę lub jedną z innych dostępnych aplikacji. W zasadzie proces ten nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy ani umiejętności oprogramowania. Procedura instalacji została szerzej opisana w artykule poświęconym katalogowi aplikacji.

Menadżer plików pozwoli nam w większości podstawowych działań na plikach wyeliminować klienta FTP oraz edytor tekstu. Proszę zwrócić uwagę na bardzo prostą strukturę katalogów. Nie ma tam żadnych zbędnych informacji.

Nowo utworzony serwer ma tylko 3 katalogi:

• error_docs - zawiera spersonalizowane komunikaty błędów,
• httpdocs - tutaj umieszczamy naszą stronę internetową,
• logs - zawiera logi błędów i aktywności serwera www.

Precyzyjne statystyki zużycia zasobów serwera to wbrew pozorom bardzo istotna funkcja. Czasami zachodzi potrzeba zidentyfikowania źródła np. nadmiernego wykorzystania przestrzeni dyskowej czy transferu. Z panelem Plesk możemy tego dokonać samodzielnie tylko klikając w menu Statystyki.

Na koniec warto wspomnieć o kilku ważnych opcjach, którymi również możemy zarządzać samodzielnie z poziomu panelu. Jest to np. zmiana wersji interpretera PHP oraz wielu jego opcji.

Kolejna istotna opcja to przyjazny dla wyszukiwarek mechanizm przekierowania 301 i 302 oraz zawieszania subskrypcji (kod HTTP 503).

Jak widać panel Plesk to zarazem potężne jak i przyjazne narzędzie do administracji serwerem www.

Zamów serwer WWW z panelem Plesk już teraz!