Panel administracyjny Parallels Plesk - IDHosting

Panel administracyjny Odin Plesk

Odin Plesk to obecnie najbardziej zaawansowany panel administracyjny dostępny na rynku. Najbardziej zaawansowany nie oznacza skomplikowany. Przy zachowaniu bardzo dobrej funkcjonalności jest jednocześnie przyjazny dla użytkownika. Radzą sobie z nim bez problemu osoby, które nigdy nie miały styczności z hostingiem.

Poniżej przedstawiamy krótki opis jego możliwości.

Po poprawnym zalogowaniu naszym oczom ukaże się strona główna panelu Plesk. Na początku należy wspomnieć o ogólnej strukturze nawigacji. Na samej górze znajdują się informacje o zalogowanym użytkowniku oraz wyszukiwarka. Poniżej rzecz najważniejsza - zakładki dzięki, którym będziemy się przełączać pomiędzy poszczególnymi sekcjami panelu.

Widok główny zawiera tylko najważniejsze opcje związane z obecnie dodanymi domenami. W zupełności wystarczają do podstawowego zarządzania serwerem. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej zaawansowanych opcji nic nie stoi na przeszkodzie aby z nich skorzystać. Po rozwinięciu menu będziemy mieli dostęp m.in. do logów, ustawień PHP czy konfiguracji DNS.

Oprócz stroną www w panelu możemy zarządzać pocztą e-mail. Poza tworzeniem czy usuwaniem skrzynek pocztowych możemy indywidualnie dopasować filtr antyspamowy, ustawić przekierowania poczty czy też automatyczne odpowiedzi (autoresponder).

Istnieje również możliwość skorzystania z webmaila Roundcube.

Bardzo dużym ułatwieniem jest dostępny bezpośrednio w panelu instalator aplikacji internetowych. W kilka chwil można zainstalować Wordpressa, Joomlę lub jedną z setek innych dostępnych aplikacji. W zasadzie proces ten nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy ani oprogramowania. Procedura instalacji została szerzej opisana w artykule poświęconym katalogowi aplikacji.

Menadżer plików pozwoli nam w większości podstawowych działań na plikach wyeliminować klienta FTP oraz edytor tekstu. Proszę zwrócić uwagę na bardzo prostą strukturę katalogów. Nie ma tam żadnych zbędnych informacji.

Nowo utworzony serwer zawiera tylko 3 katalogi:

• error_docs - zawiera spersonalizowane komunikaty błędów,
• httpdocs - tutaj umieszczamy naszą stronę internetową,
• logs - zawiera logi błędów i aktywności serwera www.

Precyzyjne statystyki zużycia zasobów serwera to wbrew pozorom bardzo istotna funkcja. Czasami zachodzi potrzeba zidentyfikowania źródła np. nadmiernego wykorzystania przestrzeni dyskowej czy transferu. Z panelem Plesk możemy tego dokonać samodzielnie tylko klikając na zakładkę Statystyki.

Na koniec warto wspomnieć o kilku ważnych opcjach, którymi również możemy zarządzać samodzielnie z poziomu panelu. Jest to np. zmiana wersji interpretera PHP oraz wielu jego opcji.

Kolejna istotna opcja to przyjazny dla wyszukiwarek mechanizm przekierowania 301 i 302 oraz zawieszania subskrypcji (kod HTTP 503).

Jak widać panel Odin Plesk to zarazem potężne jak i przyjazne narzędzie do administracji serwerem www.

Zamów serwer WWW z panelem Plesk już teraz!