Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
24 październik 2019 14:49

Jakie wtyczki do Wordpressa są całkiem za darmo?

Dzięki wtyczkom Wordpress stał się jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią w sieci. Łatwość obsługi oraz wiele pluginów dostępnych całkowicie bezpłatnie sprawiły, że użytkownicy, nawet najmniej zorientowani radzą sobie z Wordpressem bardzo dobrze. Przyjazne środowisko dla blogerów jak również właścicieli niewielkich stron www, serwisów firmowych bogate jest w urozmaicone wtyczki. Część z wtyczek jest odpłatna, jednak całkiem sporo jest dostępnych za darmo.

Pamiętać należy jednak by nie przesadzać z użyciem wtyczek, gdyż ich nadmiar spowalnia ładowanie się witryny a co za tym idzie wpływa na funkcjonalność serwisu www. Mimo wszystko instalacja wtyczek pozwala w prosty sposób stworzyć witrynę w pełni profesjonalną.

Darmowe wtyczki
 

Jedną z najpopularniejszych wtyczek darmowych do Wordpressa jest YOAST SEO. Dzięki temu dodatkowi możemy modyfikować wygląd linków do naszej witryny w mediach społecznościowych jak i generować mapę strony. Wtyczka ta ma również znaczenie dla optymalizacji SEO. Równie ważną i powszechnie stosowana wtyczka jest ContactForm. Wtyczka ta umożliwia stworzenie formularza kontaktowego. Intuicyjna obsługa wtyczki pozwala tworzyć formularze o różnej treści,  w tym zaawansowane. Plusem wtyczki jest ochrona przed spamem dzięki skorelowaniu wtyczki z systemem reCAPTCHA.

Kolejną z wtyczek do Wordpressa jest Free Tools to Automate Your Site Groth. Wtyczka ta pozwala na kreowanie okienek typu pop-up, czy przycisków do udostępniania treści w social mediach. Zadaniem wtyczki jest tworzenie interaktywnej treści strony.

Przydatna wtyczką jest Smush Image Compression and Optimization. Ten dodatek odpowiada za kompresje grafik do optymalnych rozmiarów. Pomaga to w przyspieszeniu transferu danych i poprawie działania witryny bez strat na jakości prezentowanych grafik. Niezwykle ważną wtyczką z której w obecnych czasach nie sposób nie skorzystać jest Responsive Lightbox by dFactory. Wtyczka pozwala modyfikować, personalizować sposób wyświetlania grafik, wskaźników nawigacji, a nawet strzałek. Ilość możliwości zmian jest bardzo duża i pomaga wyróżnić witrynę w oryginalny i ciekawy sposób.

Innym dodatkiem wzbogacającym jest kk Star Ratings. Dzięki tej wtyczce można wprowadzić opcje oceny wpisu na stronie. Wartościowa wtyczką zupełnie darmową jest User Role Editor. Pozwala ona nadać role osobom mającym dostęp do administracji witryną w WordPress. Równie istotna jest wtyczka BackWPup. To wtyczka wykonująca automatyczna kopie zapasową. Wtyczka ochroni nas przed ewentualnymi atakami hakerskimi pozbawiającymi dostępu do publikowanej treści.

Gadżety i użyteczne dodatki

W wielu przypadkach wtyczki WordPress to atrakcyjne gadżety, bez których witryna mogłaby się obejść. Dlatego instalując kolejne dodatki należy rozważyć, czy nie za wiele zastosowaliśmy wtyczek. Niemniej wiele z nich poprawia wygodę zarządzania treścią jak chociażby wtyczka Disqus służąca moderowaniu komentarzy.

Ciekawą propozycją jest też wtyczka WooCommerce, która umożliwia w łatwy sposób postawienie sklepu internetowego. To wygodne rozwiązanie bowiem do zarządzania sklepem i blogiem służy jeden wspólny panel. Patrząc na bezpieczeństwo blogów WordPress należy wspomnieć o wtyczce Wordfence Security, która zabezpiecza witrynę na wiele sposobów. Blokuje ona złośliwe ruchy na stronie, ponadto wtyczka wymusza bezpieczne logowanie poprzez silne hasło. W zakresie bezpieczeństwa, zwłaszcza dostępu, logowania się do panelu administracyjnego WordPress wartościową wtyczką jest Google Authenticator.

Wtyczka stawia na dwuskładnikowe logowanie się co ogranicza możliwość włamania. Wszystkim którzy chcą dysponować witryną w wielu językach polecana jest wtyczka Polylang. Można wybierać aż w stu językach. Niestety dzięki wtyczce strona nie będzie tłumaczona automatycznie.
 

Jeśli zależy ci by być na topie warto zainwestować we wtyczkę Instant Articles for WordPress. Ta wtyczka pozwala na przeglądanie artykułów bloga udostępnianych w mediach społecznościowych bez konieczności odwiedzania witryny i jej ładowania. To ciekawe rozwiązanie zwiększające popularność treści jakie zamieszczamy w sieci.