Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
29 październik 2019 13:43

Jak przyspieszyć stronę na WordPressie?

Problem z ładowaniem się strony, bloga to poważny mankament dla administratora wymagający interwencji. Niestety zdarza się to często nie tylko amatorom. Jak sobie poradzić w sytuacji, gdy WordPress wolno się ładuje. Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę tego stanu rzeczy. Zwykle leży ona w dużej ilości zainstalowanych wtyczek, gadżetów i załadowanych multimediów. Im więcej ozdobników witryny, tym wolniej ona działa. Bywa to irytujące zarówno dla użytkownika jak i administratora. By przyspieszyć działanie witryny warto dokonać optymalizacji strony.
 

Aktualizacja witryny

Brak wprowadzenia aktualizacji może sprawić, iż nasz WordPress nie będzie kompatybilny z przeglądarkami internetowymi i nowymi rozwiązaniami sieciowymi, co w efekcie objawiać się będzie wolnym działaniem strony. W szczególności należy pamiętać o aktualizacji korzystając z darmowych wtyczek do WordPressa. Są one z czasem ulepszane, a błędy w nich usuwane.

 

Optymalizacja witryny

Rosnące potrzeby w zakresie pomocy w administrowaniu WordPressa przyczyniły się do powstania rozwiązań dzięki którym można równie łatwo poprawić działanie WordPressa. Przede wszystkim należy w tym miejscu wymienić narzędzia do diagnostyki problemów z WordPress. W prosty sposób można wykonać test prędkości strony www.  

Optymalizacja strony www kojarzona jest przede wszystkim z pozycjonowaniem, tymczasem jest to proces porządkowy pomagający przede wszystkim w prędkości ładowania się witryny. Poprzez ujednolicenie i uporządkowanie witryny, usuniecie zbędnych elementów można osiągnąć zadowalające efekty. Aby ocenić które elementy spowalniają WordPressa warto odwiedzić Page Speed Insight, gdzie łatwo dokonamy analizy naszego WordPressa.

Najczęściej wskazówką są wtyczki, których jest zbyt dużo. Analizując wtyczki należy usuwać te które mamy wyłączone. Samo odłączenie wtyczki nie pomoże w przyspieszeniu WordPressa.

Kolejnym krokiem do sprawdzenia jest hosting. To statystycznie druga z najpopularniejszych przyczyn spowolnienia WordPress. Awarie, przestoje i spowolnienie serwerów wpływają decydująco na działanie WordPressa.
Kolejnym etapem optymalizacji powinien być motyw graficzny. Bywa, iż jest on zaśmiecony zmianami, modyfikacjami przez nas wprowadzonymi w drodze aktualizacji witryny. Warto zatem dokonać jego uporządkowania, liftingu który nada witrynie nowej jakości i tym samym usprawni jej ładowanie.

 

Buforowanie WordPress – pamięć cache

Buforowanie to polecany sposób na przyspieszenie ładowania się strony w przypadku witryn rzadko uaktualnianych choć nie tylko takich. Pamięć cache bardzo znacząco skraca czas oczekiwania na wyświetlenie strony przez wzgląd na to, że nie za każdym razem jest ona w całości generowana.

Pobierając wtyczki służące buforowaniu WordPress należy mieć na uwadze istotę działania wtyczek tego typu. Otóż chodzi o to, iż użytkownik nie będzie każdorazowo wchodząc na naszą witrynę generował jej treści w całości. 

 

Ograniczenie grafik

Bez wątpienia ograniczenie ilości grafik sprzyja przyspieszeniu WordPressa, jednak nie zawsze trzeba grafiki usuwać i rezygnować z nich. Najpierw spróbować należy ujednolicić format zdjęć do jpg, który najlepiej spisuje się w przypadku WordPress. Dodatkowo należy zwrócić uwagę również na kompresję, optymalnym poziomem kompresji jest 80%. Pomniejszenie obrazów nie powinno zmniejszyć jakości za to odpowiada za przyspieszenie jej działania. Do optymalizacji obrazów użyć można praktycznej wtyczki Smush.

 

Inne metody przyspieszenia WP

Częstą przyczyną spowolnienia WordPressa są Gravatary, czyli obrazy pojawiające się przy komentarzach użytkowników. Ich ładowanie się z zewnętrznych serwerów obciąża nasza witrynę. Można tę funkcje łatwo wyłączyć poprzez panel użytkownika w zakładce dyskusje odhaczając checkbox w sekcji wyświetlanie obrazków profilowych. Pomóc może również wyłączenie opcji pingback i trackback. Opcja ta odpowiada za powiadomienia o linkowaniu lub udostępnianiu treści naszej witryny w innych serwisach online. Opcja ta dostępna jest również w zakładce dyskusja pod checkboxem, zezwól innym blogom na powiadomienie o zamieszczeniu odnośnika.