Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
23 czerwiec 2021 11:55

Jak zainstalować Google Analytics w WordPressie?

Jak zainstalować Google Analytics w WordPressie?

Google Analistics to bardzo ważne narzędzie zarówno do wykonania ewaluacji jak i bieżącego monitoringu działań SEO, promocji, jak i efektywności podejmowanych działań. Dzięki wiedzy z Google Analystics możemy szybko reagować na spadki odwiedzin, zmieniać w czasie słowa kluczowe, parametry kampanii płatnych typu Ads itd. Instalacja Google Analystics winna być wskazana i obowiązkowa dla każdej witryny, bloga a w szczególności witryny sprzedażowej sklepu online. Dlatego dziś szerzej zamiejmy się tematem jakim jest instalacja Google Analytics w WordPressie.

 

 

Zalety instalacji Google Analitycs w witrynie

 

Instalacja nie jest trudna, a pozwala analizować ruch na stronie, sprawdzać odbiorców, ich reakcje, zbadać które treści są najchętniej czytane, wyszukiwane itp. To wiedza niezbędna do planowania dalszej strategii promocji i pozycjonowania w sieci. Pomaga ograniczyć koszty i być bardziej skutecznym. Niestety nie wszyscy wiedzą jak zintegrować WordPress z Google Analistycs. Jak się okazuje sposobów jest wiele, jednak dla poprawności przeprowadzenia instalacji należy skorzystać tylko z jednego. Różnice w sposobach są fundamentalne, gdyż można zintegrować Google Analistycs łącząc stronę z narzędziami Google lub też implementować Google Analistycs do panelu administracji WP.

 

Najprostszy sposób integracji

 

Czasem najprostsze rzeczy są najbardziej efektywne i pewne. Tak jest z wklejeniem kodu implementacji Google Analystics do swojej strony. Równie łatwym sposobem integracji jest instalacja dedykowanej wtyczki dla WordPressa. Aby integracja się powiodła niezbędna jest rejestracja w Google Analystics. By zarejestrować się w systemie statystyk musisz posiadać konto Google (gmail). Jeżeli już posiadasz swoje konto Google winieneś się zalogować do konta a następnie wybrać tworzenie nowej usługi wybierając opcję witryna. Następnie należy wpisać nazwę swojej strony www i podać jej adres internetowy. Ważne by mając certyfikat SSL wpisać https://. Kolejnym krokiem jest wypełnienie branży oraz strefy czasowej, w przypadku Polski jest to GMT+01:00. W dalszej kolejności pobieramy identyfikator śledzenia oraz kod śledzenia. W ten sposób statystyki zostały uaktywnione, jednak by mieć pożytek ze statystyk musisz zintegrować Google Analystics.

 

Jak zainstalować Google Analytics w WordPressie?

 

 

Instalacja Google Analytics w WordPressie - Podstawowa integracja

 

Podstawowa instalacja to nic innego jak wprowadzenie kodu do motywu. W tym celu warto utworzyć motyw potomny, który umożliwia odziedziczenie oryginalnego wyglądu strony z opcją wdrożenia zmian. Do owego motywu należy następnie skopiować plik header.php z oryginalnym motywem. Kolejno otwórz plik header.php w edytorze tekstu bądź w WP i wklej kod śledzenia witryny jaki uzyskałeś w Google Analistycs podczas rejestracji. Kod należy umieścić przed zakończeniem sekcji nagłówka, przed tagiem zamykającym . W następnym kroku należy zapisać zmiany, i gotowe. By śledzić odwiedziny swojej strony musisz zalogować się na swoje konto w Google Analistysc.

 

Integracja w WP

 

Jedną z opcji integracji statystyk Google bezpośrednio w WP jest instalacja odpowiedniej wtyczki Google Analystics for WordPress by MonsterInsights. Dzięki wtyczce nie trzeba logować się na konto Google ale statystyki są widoczne i dostępne do śledzenia w panelu administracji WP witryny. To wygodne rozwiązanie. Gdy już pobierzemy wtyczkę i ją zainstalujemy musimy wybrać ustawienia by sparować wtyczkę z profilem w Google Analistycs. Wybrać należy uwierzytelnienie za pomocą konta Google. Kolejno zostaniemy przekierowani na stronę logowania do konta Google oraz otrzymamy kod uwierzytelniający, który należy podać w oknie wtyczki w polu Paste Google Code here. Kolejno wybieramy profil i potwierdzamy wybór, gotowe.

 

Przedstawione powyżej dwa podstawowe sposoby implementacji Google Analistycs nie są jedyne, jednak najprostsze a jednocześnie zasadniczo różne. Każdy administrator, użytkownik winien wybrać właściwy sposób integracji, który uzna za najbardziej komfortowy w użytkowaniu. Zarządzając wieloma stronami www łatwiejsze w obsłudze jest obsługiwanie statystyk w koncie Google, dla administratorów konkretnej witryny może być prostsze śledzenie w panelu WP bez konieczności logowania się na swoje konto Google.