Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
8 czerwiec 2021 14:41

Jak naprawić błąd krytyczny w WordPress

błąd krytyczny w WordPress

Zarządzanie treścią przy pomocy WordPress wydaje się dziecinnie proste i faktycznie takie jest, dopóki nie wystąpi problem, błąd WP. Szybko może się okazać że wiedza programisty jest na wagę złota, bo cóż nam po instrukcjach naprawy błędu WP, gdy kompletnie nam one nic nie mówią. Na szczęście większość błędów, które i tak są rzadkie są łatwe do rozwiązania. W dzisiejszym artykule omawiamy jak naprawić błąd krytyczny w WordPress.

 

Ryzyko jakie niesie za sobą witryna oparta o system CMS

 

WordPress uchodzi za najlepszy system zarządzania treścią, gdy weźmiemy pod uwagę stosunek kosztów do efektów. Niestety i WP ulega awariom, rodzi problemy. Warto wiedzieć jak poradzić sobie z błędem krytycznym w WP. Sposoby naprawy zależą od tego, czego dotyczy błąd. Kluczowa jest zatem diagnoza problemu i identyfikacja przyczyny. Mimo swej prostoty naprawa błędu WP może wymagać rozeznania w temacie programowania. Kluczem do sukcesu jest bieżące tworzenie kopii zapasowych witryny. Nawet, gdy nie będziemy umieli usunąć błędu, możemy przywrócić wersję strony sprzed wystąpienia błędu. Szereg błędów jest przewidywalna, jednak zdarzają się i takie, które nie maja jasnej przyczyny i pojawiają się z przypadku, ze splotu różnych okoliczności. Dzięki temu, iż WP jest oprogramowaniem typu open source możemy czerpać wiedzę bezpłatnie o tym jak dany błąd naprawić, zabezpieczyć się na przyszłość przed jego wystąpieniem itd.

 

Błąd połączenia z bazą danych

 

Do najczęstszych problemów z jakimi możemy mieć do czynienia należy błąd połączenia z bazą danych. To oczywista usterka o której WP nas poinformuje. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne od ataku hakerskiego, przez problem serwera hostingowego, aż po błąd w pliku konfiguracyjnym. Jeśli chodzi o dwie pierwsze przyczyny zaleca się kontakt z hostingodawcą, natomiast jeśli chodzi o plik wp-config.php należy plik ten otworzyć poprzez FTP lub za pośrednictwem menadżera plików. Wówczas musimy sprawdzić dane użytkownika, host, hasła, jeżeli nie doszukasz się w nich błędu warto jest zeskanować plik sprawdzając czy nie został on zhakowany. Skanowanie możesz wykonać poprzez narzędzia bezpieczeństwa wbudowane w WP. Gdy atak zostanie potwierdzony należy zmienić dane logowania i przywrócić wersję kopii zapasowej.

 

 

Błąd krytyczny w WordPress

 

Irytującym błędem WP jest tzw. Ekran śmierci. Biały ekran bez informacji o błędzie jest trudny do naprawienia, gdyż nie wiadomo co poszło nie tak. Najczęściej powoduje go przekroczenie limitu PHP lub źle zakodowana wtyczka, motyw. By rozwiązać problem należy zwiększyć limit pamięci, a gdy to nie pomoże należy spróbować odinstalować motyw, najbardziej obciążające wtyczki i sprawdzić czy WP zacznie działać poprawnie. Czasem to żmudna praca oparta na metodzie prób i błędów, jednak nieunikniona. Aby sprawdzić, czy problem tkwi we wtyczkach lub motywie możesz zastąpić motyw domyślnym i odłączyć wszystkie wtyczki. Gdy ekran biały zniknie to znak, że błąd wynika z kodowania zainstalowanych motywów i wtyczek. Czasem pomocne okazuje się usunięcie spacji na dole pliku functions.php.

 

Błąd serwera 500

 

Równie denerwującym błędem jest błąd wewnętrzny serwera 500. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, prócz tych wywołujących ekran śmierci należy wymienić uszkodzone funkcje kompozycji oraz htaccess. W ostatnim przypadku należy otworzyć plik w FTP lub przez menadżer plików i zmienić jego nazwę na .htaccess old. Jeśli powyższe nie okaże się skuteczne spróbuj zastąpić pliki wp-admin i wp-includes nowymi kopiami z instalacji WordPress. Pamiętaj o bieżącym odświeżaniu strony i zapisywaniu zmian.

 

 

Błąd 404

 

Do stosunkowo częstych błędów należy utrata dostępu do poczty e-mail, błąd 404. Pomocne jest wówczas edytowanie permalinków, zmiana danych dostępu poprzez phpMyAdmin. Jeśli masz z tym problem warto poczytać dostępne materiały na forach internetowych poświęconych administracji WP. Gdy zaś problem leży po stronie serwera, hostingodawca służy pomocą techniczną. Najczęściej chodzi o błąd przekroczono limit czasu połączenia. By usunąć problem warto przemyśleć powiększenie przestrzeni serwera lub tez odchudzenie WP poprzez wyłączenie niektórych wtyczek.