Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
20 listopad 2019 13:25

Najczęstsze błędy, które popełniamy przy tworzeniu strony w WordPressie

Mimo iż WordPress jest systemem niemalże doskonałym i prostym w obsłudze to często użytkownicy popełniają typowe błędy w tworzeniu strony w WordPress. Dlaczego? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jednak statystyka wskazuje, że zbyt duży wybór postawiony użytkownikowi wprowadza mętlik i kusi nadmiarem gadżetów. Nawet użytkownicy zaawansowani dają się złapać na typowych błędach amatora. Zaleta WordPressa jest łatwość operowania treścią strony bez konieczności pisania kodów, skryptów, wystarczy skorzystać z gotowych i darmowych szablonów, wtyczek i opcji WordPress.

 

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przy tworzeniu witryny WordPress jest niewłaściwa zmiana linków podstron oraz wpisów bądź całkowity jej brak. Linki powinny być niezmiennie stałe. Zmiana nazwy podstrony, wpisu który został zaindeksowany linkiem wprowadza chaos, może to prowadzić do błędu 404. Jeżeli już musisz i chcesz pozmieniać nazwy linków pamiętaj o ujednoliceniu permalinków.

 

Kolejnym z błędów jaki jest statystycznie najczęściej popełniany to brak aktualizacji. Instalując wtyczki i motywy musimy pamiętać o monitorowaniu ich aktualizacji. Brak aktualizacji może powodować błędy w działaniu jak i zwiększać ryzyko włamania się na stronę. Z tego też powodu nie można przesadzać z ilością plug-inów. Im więcej elementów wymagających aktualizacji tym trudniej jest panować nad bieżącym uaktualnieniem  i synchronizacją.

 

Jednym z największych przewinień administratorów WordPress jest instalowanie nadmiaru wtyczek. WordPress oferuje ponad pięćdziesiąt tysięcy różnych wtyczek, a jeśli jesteś zaawansowanym programistą masz możliwość stworzenia własnych wtyczek. Nie oznacza to jednak, że WordPress pozwala uruchomić je wszystkie jednocześnie. Wiele wtyczek wydaje się bardzo atrakcyjnych, niemniej należy wziąć pod uwagę to, że każda kolejna wtyczka utrudnia ładowanie się strony, spowalnia ją i obarczona jest ryzykiem wystąpienia błędu. Ostrożność zachować należy nie tylko w przypadku ilości wtyczek ale i ich jakości. Zainstalowanie niewłaściwej wtyczki może zniszczyć całą witrynę. By uniknąć utraty własnych modyfikacji należy pamiętać o indywidualnym child theme. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wartości tzw. child theme. 

Dzięki stworzeniu go nie musimy z czasem martwic się o swoje modyfikacje motywu podczas jego aktualizacji, bowiem zawsze można je przywrócić. Nie tworząc child theme nasza praca może pójść na marne przy najbliższej aktualizacji wybranego przez nas motywu graficznego WordPressa, który co pewien czas jest aktualizowany systemowo. 

 

Błędy 404

 

Niesława błędu 404 może wystraszyć nawet doświadczonego webmastera. Warto wiedzieć jak uniknąć tego niechlubnego komunikatu. Pojawienie się błędy 404 w witrynie to najczęstsza awaria, którą sami na siebie ściągamy usunięciem treści w niewłaściwy sposób. Usuwając podstronę lub wpis należy przekierować adres linku. Kolejnym popełnianym błędem jest brak usunięcia domyślnej zawartości. Zaraz po zainstalowaniu WordPressa otrzymamy domyślną przykładową stronę oraz „Hello Word”. Zainteresować się należy również wtyczkami WordPress, które są zbędne nam w prowadzeniu strony. Warto je usunąć trwale, nie tylko dezaktywować.

 

Popularnym błędem początkujących jest przeładowanie witryny fotografiami i multimediami. Zbyt „ciężkie” zdjęcia mogą znacznie spowalniać działanie witryny. Ponadto brak ujednolicenia plików graficznych, stosowanie bitmapy i rozszerzeń png wprowadza dodatkowe obciążenie WordPressa co odbija się negatywnie na jakości naszej witryny. Zwykle potrzeba czasu by użytkownik przekonał się z doświadczenia, iż jest to błąd, jaki łatwo może usunąć i samoczynnie poprawić działania witryny.

 

Następnym z problemów jakie sami sobie tworzymy jest niedostateczne zabezpieczenie hasła do WordPressa. To wręcz zaproszenie do ataku hakerskiego. Powinniśmy zadbać o hasło do panelu administratora już na samym początku, najlepiej wybierając dwuskładnikowe logowanie i silne hasło. Również ważne jest wykonywanie kopii zapasowych. Brak backupu to najczęściej popełniany błąd nie tylko przez początkujących. Typowym błędem początkujących blogerów jest kiepska nawigacja oraz zbyt rozbudowana szata graficzna. Nawet jeśli nie mają one znaczenia dla działania witryny to jednak poprzez nadmiar kolorów, różnorodność czcionek, brak czytelności treści, estetyka witryny jest co najmniej kiepska.