Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
7 listopad 2019 10:09

Słownik WordPress – terminy, które powinien znać każdy początkujący

Zanim zaczniemy sprawnie poruszać się w WordPressie powinniśmy poznać szereg terminów, którymi operuje WordPress. Zainstalowanie WordPressa nie sprawia trudności nawet laikowi, jednak obsługa i konfiguracja powinny bazować co najmniej na podstawowych informacjach o CMSie jakim jest WordPress. Intuicyjna obsługa witryny może nie wystarczyć by zadbać o jej należytą jakość.

 

Podstawowymi pojęciami w WordPress jest Backend oraz Frontend. Ten drugi termin to nic innego jak część odpowiadające za wygląd witryny, jej kolory, czcionki, grafiki i animacje. To także układ treści, menu itp. tymczasem Backend nie jest widoczny dla użytkownika, to zaplecze techniczne dzięki któremu treści mogą być wprowadzane i udostępniane.

 

Kolejne terminy jakie warto poznać już na samym wstępie to autoinstalator oraz paczka instalacyjna. Terminy te maja znaczenie dla instalacji WordPressa, gdyż dokonać jej można dwoma sposobami. Autoinstalator dostępny w panelu hostingu lub też poprzez paczkę instalacyjną jaka znajdziemy na wordpress.org. Autoinstalator jest wygodniejszym rozwiązaniem bowiem nie wymaga konfiguracji, żadnych baz danych itp. wystarczy tylko wskazanie adresu e-mail administratora.

 

Następnym krokiem po instalacji WordPressa jest konfiguracja witryny tzw. personalizacja lub też customizacja. Możemy w WordPressie skorzystać z dziesiątek szablonów, jakie następnie można modyfikować zapisując zmiany wedle własnych upodobań. Edytor strony jest banalnie prosty i intuicyjny. Zmienić możemy tło, logo, tytuł, nagłówek i wiele innych elementów. W pewnym sensie customizacja to właśnie budowa własnej strony internetowej poprzez dodawanie indywidualnej treści, jej układ, szatę graficzną itd.

 

Istotną definicją WordPress są permalinki. To hiperłącza w dodawanych artykułach, wpisach, które odsyłają czytelnika do konkretnej strony www na zewnątrz lub też podstrony wewnątrz serwisu. Permalinki są kluczowe dla pozycjonowania witryny w sieci. Aby permalinki spełniały swe zadanie dobrze jest aby zawierały w swojej treści słowa kluczowe na jakie pozycjonować chcemy serwis. Są one wówczas czytelne nie tylko dla robotów wyszukiwarek ale i dla samych użytkowników.

 

W słowniku WordPressa nie powinno zabraknąć terminu wtyczka WordPress. 

O wtyczkach stworzono wiele artykułów i poradników, warto zatem wiedzieć co to jest, czemu służy i czy warto z niej korzystać. Otóż wtyczki WordPress to nic innego jak gotowe dodatki, plug-iny rozszerzające możliwości funkcjonalności witryny. Katalog wtyczek jest bardzo rozbudowany, jest w czym wybierać w zależności od oczekiwań administratora. Dodać należy, że część wtyczek jest bezpłatna a część odpłatna. Ponadto można tworzyć je samodzielnie o ile posiadamy dostateczną wiedzę w tym zakresie. Przykładem wtyczki jest skrypt Contact Form7, który pozwala łatwo, szybko stworzyć formularz kontaktowy w witrynie.

Chcąc wykorzystać właściwe możliwości WordPressa jakie nam daje należy zaznajomić się z tagami. Są to słowa kluczowe, które opisują daną treść witryny, wpisu blogowego itp. słowa te pomagają kategoryzować treści ułatwiając dostęp do nich użytkownikom. Używanie tagów nie jest obowiązkowe, stąd też początkujący blogerzy nie zwracają uwagi na tagi. Tymczasem to świetne narzędzie do uporządkowania witryny i poprawy pozycji w Google.

Motywy i szablony WordPressa to kolejne z pojęć, które warto poznać. Wiele osób używa tych terminów zamiennie tymczasem nie są one tożsame. Motywy WP to zbiory elementów graficznych, tymczasem szablon WP to gotowy zestaw elementów z jakich składa się strona, podstrona. Oznacza to w praktyce iż w zakresie motywu musimy samodzielnie wybrać, ustawić, skomponować szatę graficzną strony, tymczasem wybierając w obrębie motywu dany szablon zyskamy gotowe zestawienie elementów graficznych. Motywy można wybierać bezpłatne z kartoteki WP lub też je zakupić w specjalnych serwisach www. Podobnie jak wtyczki również motywy i szablony można tworzyć samodzielnie, jednak wymagana jest do tego wiedza z programowania.

Widżety WordPressa to kolejne z pojęć, które oznacza dodatek do WP. Przykładem widgetu jest np. kalendarz. Większość z tych elementów posiada dodatkowo uszczegóławiające ustawienia jakich może dokonać administrator.

Page Builder brzmi enigmatycznie. Jest to zestaw wtyczek który umożliwia stworzenie witryny w jeszcze prostszy sposób niż personalizacja witryny przez panel WP. Dla wielu osób to zaledwie gadżet, bo przecież kreowanie witryny w WP wydaje się tak proste że trudno wyobrazić sobie inne narzędzie ten proces ułatwiające. Optymalizacja Wordpressa to pojęcie które przyda się już po stworzeniu witryny celem uporządkowania jej, ujednolicenia. Optymalizacja to proces usprawnień który sprowadza się do poprawy jakości działania witryny. Optymalizacja wiąże się zazwyczaj ze zmniejszeniem liczby elementów wyświetlanych na stronie.