Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
10 listopad 2021 13:37

Zielony hosting, czyli ekologiczne rozwiązania w Centrach Danych

ekologiczne Data Center

Rosnące potrzeby dużych organizacji w zakresie wydajności i pojemności serwerów sprawiają, że wzrasta zużycie energii przez infrastrukturę IT. W dzisiejszym artykule omawiamy ekologiczne rozwiązania w Centrach Danych, czyli trend budowy Data Center w zgodzie z naturą!


Jakie technologie są stosowane przez ekologiczne Data Center?

Energooszczędność czy zmniejszenie śladu węglowego to cele, jakie przyświecają projektantom przyjaznych środowisku naturalnemu, nowoczesnych rozwiązań serwerowych i sieciowych. Jakie technologie są stosowane przez ekologiczne Data Center?


Oszczędzanie energii, dzięki automatyce budynkowej

Systemy automatyki budynkowej stosowane w serwerowniach zdecydowanie pomagają w redukcji zużycia energii elektrycznej. Pomagają w efektywnym zarządzaniu – monitorowaniu i sterowaniu – instalacjami zasilającymi, ogrzewaniem, klimatyzacją oraz oświetleniem.


Ogrzewanie pomieszczeń biurowych ciepłem z serwerowni

Nowoczesny hosting przyjazny środowisku to również ogrzewanie pomieszczeń biurowych ciepłem z serwerowni. W zależności od rozmiarów infrastruktury, energia cieplna może być ponownie wykorzystana do ogrzania biur, jak również przekazana do lokalnej sieci ciepłowniczej.


Innowacyjne systemy chłodzenia o wysokiej efektywności

Serwery muszą być utrzymywane w odpowiedniej temperaturze, dlatego w ekologicznych Data Center stosowane są innowacyjne systemy chłodzenia o wysokiej efektywności. Zastosowanie znajduje tutaj chłodzenie adiabatyczne oraz wykorzystanie wód gruntowych.


Zeroemisyjne źródła energii elektrycznej

Chęć minimalizacji emisji dwutlenku węgla determinuje wykorzystanie zeroemisyjnych, odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Częstą praktyką jest zasilanie serwerów oraz urządzeń UPS z zastosowaniem instalacji fotowoltaicznych albo elektrowni wiatrowych.


Modernizacja i maksymalne wykorzystanie sprzętu

Minimalizacja śladu węglowego to także stosowanie wydajnych, a zarazem energooszczędnych urządzeń. W IDHosting modernizujemy infrastrukturę IT, wymieniając kilka zużytych serwerów na jeden o większej mocy obliczeniowej i mniejszym zapotrzebowaniu na energię.

ekologiczne Data Center


Chmura czy własna serwerownia – co jest lepsze dla środowiska?

Rozwój technologii Cloud sprawił, że w wielu sytuacjach posiadanie własnej serwerowni przestało być opłacalne. Jeżeli zastanawiasz się, czy wykorzystanie chmury jest ekologiczne, to sprawdź, jakie korzyści dla środowiska niesie za sobą stosowanie rozwiązań chmurowych.

 

  • Efektywność energetyczna – rozbudowana infrastruktura serwerowa pozwala projektantom na wykorzystanie efektu skali. Dysponując wyższym budżetem, łatwiej wdrożyć nowatorskie systemy chłodzenia czy instalacje do ponownego wykorzystania energii cieplnej, wytworzonej przez nagrzewające się podczas pracy serwery.
  • Maksymalne wykorzystanie sprzętuekologiczne Data Center to duże serwerownie, gdzie skalowalność pozwala na zmaksymalizowanie zużycia dostępnych zasobów. W przeciwieństwie do małych, firmowych serwerowni, wykorzystujących często mniej niż połowę mocy własnych urządzeń serwerowych.
  • Przyspieszona modernizacja – obsługa tysięcy klientów determinuje szybsze zużywanie się serwerów i ich przyspieszoną wymianę. Wbrew pozorom to zaleta wykorzystywana przez ekologiczne Centra Danych. W ten sposób sprzęt jest modernizowany w chwili maksymalnego zużycia i wymieniany na nowy, bardziej wydajny i energooszczędny.


Inwestorzy budujący duże Data Center, dostarczające usługi w technologii Cloud, są w stanie przeznaczyć dodatkowe środki na budowę farmy wiatrowej czy elektrowni fotowoltaicznej. Dzięki temu zbliżają się do koncepcji zeroemisyjnych serwerowni przyjaznych dla środowiska.


Wybierz IDHosting – hosting przyjazny środowisku!

W IDHosting zajmujemy się dostarczaniem profesjonalnych usług hostingowych i kolokacji oraz serwerów dedykowanych. Kładziemy nacisk zarówno na niezawodność oraz maksymalną dostępność infrastruktury, jak i aspekty ekologiczne. Stale modernizujemy ekosystem naszego Centrum Danych z myślą o zwiększaniu wydajności, a jednocześnie minimalizacji zużycia energii elektrycznej. Jeżeli szukasz proekologicznych rozwiązań serwerowych, to wybierz IDHosting – hosting przyjazny środowisku naturalnemu!