Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
10 wrzesień 2021 11:19

Poznaj najczęstsze powody, dla których opłacona domena nie działa

opłacona domena nie działa

Zanim zaczniemy szukać powodów, dlaczego opłacona domena nie działa zawsze sprawdźmy czy rzeczywiście domena jest opłacona. Jeśli jesteśmy już tego pewni należy kolejno sprawdzić powody, które mogą być przyczyną awarii i niedostępności strony w sieci.

 

W poszukiwaniu przyczyny dla której opłacona domena nie działa

Wykupienie, opłacenie domeny i status aktywna to nie wszystko. By pod danym adresem wyświetlała się określona witryna niezbędny jest serwer, hosting na którym umieszczona zostanie baza danych z zawartością strony. To oczywistość, jednak warto jest to zaznaczyć na samym początku, gdyż dla laików może nie być to tak banalne. Niedziałająca domena mimo faktu, iż została opłacona to niestety częsta przypadłość. Powodów tej sytuacji może być kilka.

 

Przede wszystkim dzieje się tak przy migracji serwera, kiedy uporządkujemy pliki z danymi, jednak nie uaktualnimy odwołań domeny do serwera. Poza przeoczeniem administratora domena może nie działać z przyczyn niezależnych jak awaria serwera. Jednak znacznie częściej chodzi o nieaktywność hostingu w wyniku niepłacenia usługi hostingowej. Należy odróżnić opłatę za domenę od opłaty za hosting. O ile mogliśmy pamiętać o opłaceniu domeny to zapomnieliśmy o wpłacie za hosting, w takiej sytuacji również wyświetli się na naszej stronie komunikat strona jest nieosiągalna. Nie zawsze winę ponosi hostingodawca, najczęściej to kwestia złej lub braku konfiguracji z serwerem. Problemem może być serwer DNS, na który delegowana jest domena, stąd też poleca się delegację na dwa niezależne serwery DNS.

 

opłacona domena nie działa

 

Inne powody mniej typowe

Innym powodem może być trafienie domeny na tak zwana czarna listę, kiedy zostaje ona zgłoszona jako niebezpieczna, naruszająca zasady funkcjonowania w internecie, uznana za rozsyłającą spam itd. Kolejną przyczyną może być zwyczajny atak hakerski i przejęcie kontroli nad domena przez włamywacza. Jeszcze inną możliwością jest wystąpienie błędu w bazie danych podczas aktualizacji oprogramowania, wprowadzanych zmian na stronie. Jak widać powodów nie brakuje, co za tym idzie warto sprawdzać na bieżąco czy nasza domena wyświetla się, wczytuje poprawnie.

 

Powodem niedziałania domeny może być filtr antywirusowy lub blokujący konkretne treści, domeny itd. To już zależne jest od urządzenia, sieci wifi na której usiłujemy wyświetlić stronę. Wśród mniej typowych powodów jest też fakt, iż domena jest nowo zarejestrowana. Zanim trafi do rejestru domen musi upłynąć pewien czas, zwykle jest to kilka godzin do dwóch maksymalnie trzech dni. Kolejną nietypową sytuacja jest rejestracja domeny globalnej bez potwierdzenia danych abonenta w ciągu 15 dni od wysłania linku z prośbą o potwierdzenie. Zdarza się to rzadko ale i tego nie można wykluczyć. Równie rzadkim powodem jest blokada Rejestratora nakłada w przypadku, gdy co do domeny toczy się nierozstrzygnięty spór.