Error 404: file not found - co oznacza błąd 404
Błąd 404 to częsta przypadłość stron www. Podłoże występowania błędu może być różne, dlatego warto odróżnić error 404 jako odwołanie do nieistniejącej strony oraz błąd w znalezieniu serwera. W rzeczywistości błąd 404 nie dotyczy braku połączenia z serwerem, ale braku znalezienia odpowiedzi na serwerze. To nic innego jak błąd lokalizacji pliku danych. Efekt jest ten sam co w przypadku braku znalezienia serwera, stąd też error 404 często jest mylony z błędem server not found. Dla użytkownika to sygnał, że albo uszkodzona jest witryna lub też wcale nie istnieje.
Przyczyny błędu
Zanim zaczniemy zastanawiać się jak usunąć błąd i jak uniknąć podobnej sytuacji na przyszłość należy rozważyć jakie mogą być przyczyny wystąpienia błędu 404. Często do błędu prowadzi literówka w adresie wpisywanym przez użytkownika. Łatwo jest to poprawić i wyeliminować problem. O wiele trudniej jest usunąć błąd, gdy leży po stronie administratora witryny. Przykładem może być usunięcie podstrony z serwisu www, np. poprzez wycofanie produktu ze sprzedaży w e-sklepie. Inną przyczyną może być zmiana adresu URL w drodze migracji serwera bez przekierowania 301 lub 302. W końcu błąd wyświetlić się może również wtedy, gdy dana podstrona jest w trakcie aktualizacji.
Mimo, iż przyczyn może być wiele to skutek zawsze jest podobny – frustracja użytkowników. Jeśli chodzi o pozycjonowanie w Google to błędy 404 nie mają większego wpływu na ranking witryny, chyba że są notoryczne. Mimo to Google ocenia witrynę po zachowaniu odwiedzających, a bez wątpienia błąd 404 zniechęca internautów do odwiedzania witryny. Ponadto roboty Google odwiedzające naszą stronę, gdy napotkają błąd 404 automatycznie usuwają link z wyszukań.
Naprawa błędu
Jeżeli już zdefiniujemy problem warto go naprawić, jak i przygotować się na wypadek ponownego wystąpienia. W przypadku przygotowania warto pomyśleć o przekazie jaki ukaże się użytkownikowi gdy natknie się na stronę błędu. Aby załagodzić irytację użytkownika można poinformować go o tym co może samodzielnie spróbować zrobić, aby błąd mu się ponownie nie pojawił na ekranie oraz wytłumaczyć co może być przyczyną zaistniałej sytuacji. Przykładowo można podać kilka rozwiązań jak ponowne wpisanie adresu, powrót na stronę główną, kontakt z administratorem itp.
By naprawić błąd 404 należy zidentyfikować jego źródło, pomóc w tym mogą tzw. martwe linki. Niestety problemem mogą być nie tylko dane własne ale i odwołania do materiałów, które w międzyczasie zostały z sieci usunięte lub zmieniły swoje miejsce, na co nie mamy wpływu. Chcąc przeanalizować sytuację przyda się Google Search Console. Za jego pośrednictwem możemy sprawdzić czy nasza strona nie generuje błędów. Alternatywą jest ręczna analiza struktury strony.
Kiedy trafiasz na błąd 404 jako użytkownik
Gdy przeglądasz Internet i trafiasz na stronę z błędem 404 zamiast rezygnować z jej poznania warto przede wszystkim odświeżyć stronę przeglądarki, a także sprawdzić czy nie pomyliliśmy adresu URL. Możliwe jest nie tylko popełnienie błędu we wpisywaniu adresu ale również, że link został niepoprawnie umieszczony na stronie przez zarządzającego portalem. Zabiegiem pomagającym w unikaniu błędów 404 jest czyszczenie pamięci podręcznej i plików cookies. Jeżeli powyższe nie pomagą a błędy 404 wyświetlają się nadzwyczaj często dobrze jest skorzystać z innej przeglądarki oraz przeskanować programem antywirusowym komputer. Czasem warto sprawdzić czy aby dana strona, portal nie jest tymczasowo wyłączony.