Jak naprawić błąd 404 na stronie z systemem WordPress
Błąd 404 jest bardzo popularnym błędem pojawiającym się nie tylko w WordPressie. Kiedy poweźmiemy wiedzę o jego istnieniu w strukturze naszej witryny nie ma się co stresować, tylko zabrać za sprawdzenie i przeanalizowanie linków. Najczęściej błąd można usunąć ręcznie w bardzo szybki i prosty sposób. W dzisiejszym artykuly podpowiadamy jak naprwić błąd 404 na stronie WordPress.
Diagnoza problemu
Błędy 404 wynikają z odnośników, które kierują do usuniętych treści lub danych jakie zmieniły swą lokalizację. Dotyczy to zarówno struktury wewnątrz strony jak i informacji do których kierujemy użytkownika na zewnątrz. Pracochłonnym zadaniem, ale możliwym jest sprawdzenie czy wszystkie nasze linki kierują do stron istniejących, wyświetlających się poprawnie. Jeżeli jednak wolimy drogę na skróty wcale nie musimy szukać wadliwego linku czy linków, ani dociekać co było powodem błędu. Możemy bowiem przekierować użytkownika z odnośnika o błędnej lokalizacji np. na stronę główną.
Najprostszym rozwiązaniem jest stworzenie przekierowania 301. Dla przeglądarki oznacza to iż dana podstrona nie istnieje ale została przeniesiona na inny adres. Niestety przekierowanie to nie działa w 100%. Częstą praktyką webmasterów jest z automatu przekierowanie z nieistniejących stron na stronę główną. Gdy podstron z błędem 404 jest dużo można zgłosić ich usunięcie do Google, jeśli są to pojedyncze linki warto usunąć je z mapy strony i jej struktury, aby prawdopodobieństwo trafienia na nie było znikome.
Jak naprawić błąd 404 - Proste rozwiązania są najlepsze
Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest wejście w Ustawienia a dalej w Bezpośrednie odnośniki zaznaczając opcję „własny format”. Następnie wypełnić pole /% postname% / i kliknąć zapisz. Tym sposobem zaktualizujemy konfigurację stałych linków naszej witryny. Jeżeli to nie pomaga w usunięciu błędu musimy zaktualizować plik .htaccess. W tym celu masz dwie możliwości; dostęp do serwera przez FTP lub ręczna modyfikacja kodu pliku .htaccess. Plik ten znjdziesz w katalogu głównym WP, gdy go otworzysz sprawdź czy zawiera on poniższy kod:
# BEGIN WordPress
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
Jeżeli nie ma takiego kodu w Twoim pliku .htaccess, dodaj go w dowolnym miejscu i zapisz plik na serwerze. Możesz także usunąć plik .htaccess, co spowoduje ze WordPress samoistnie stworzy go przy następnym uruchomieniu, odświeżeniu witryny.
Gdy i ten zabieg nie pomoże należy przejść do metod prób i błędów zaczynając od sprawdzenia wtyczek kolejno je wyłączając i sprawdzając czy błąd ustąpił. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie pamięci podręcznej.
Monitoring błędu 404 w WP
Zapobieganie błędom 404 jest bardzo trudne, nawet jeśli sam dbasz o strukturę witryny to błąd 404 może się pojawić. Można za to cyklicznie monitorować występowanie błędu i zapobiegać, minimalizować ryzyko jego powstania. Do narzędzi testowych należy Google Search Console (wyświetla listę błędów 404 które napotkało Google w naszej witrynie); Google Analytics (śledzi i zgłasza błąd automatycznie gdy się pojawi); wtyczka WP 404 Solution.