Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
14 styczeń 2020 11:41

Dlaczego warto mieć bezpieczną domenę: certyfikaty SSL, szyfrowanie strony

Posiadanie własnej domeny to nie sztuka, jednak dysponowanie bezpieczną domeną to już coś. Dlaczego warto? To przede wszystkim ochrona przed atakami hakerskimi. Jeśli myślisz że cię to nie dotyczy, to się mylisz. Atak spotkać może dosłownie każdego, jeśli nie ciebie użytkownika personalnie to może być skierowany przeciw Twojemu hostingodawcy. Dobre zabezpieczenie jakim dysponuje hostingodawca wpływa również na bezpieczeństwo Twojej domeny.

 

Bezpieczna domena, co oznacza

Bezpieczeństwo domeny ma ogromne znaczenie gdy wraz z domeną korzystamy z kont pocztowych i poufnych informacji przekazywanych za pośrednictwem poczty e-mail. O bezpieczeństwo winniśmy dbać w szczególności gdy prowadzimy sklep internetowy, a co za tym idzie operujemy środkami pieniężnymi i danymi osobowymi. Aby domena była bezpieczna winna posiadać certyfikat SSL. SSL ma jeden główny cel – gwarantuje bezpieczeństwo danych w trakcie ich przesyłania, wykorzystując do tego szyfrowanie kluczem AES. W praktyce oznacza to, iż szyfrowanie w czasie transferu danych uniemożliwia ingerencję w treść wiadomości osobom trzecim. Z łatwością można rozpoznać czy dana strona posiada certyfikat SSL. W adresie witryny przeglądanej przez użytkownika występuje wówczas https zamiast popularnego http.

 

Rodzaje certyfikatów

Na rynku dostępne są trzy zasadnicze rodzaje certyfikatów SSL. Jeśli już zdecydujesz się że Twoja domena powinna posiadać zabezpieczenie, wówczas czas na wybór certyfikatu. Przede wszystkim dostępne są certyfikaty klasy DV oznaczające uwierzytelnianie podstawowe. Konieczne jest bycie właścicielem domeny jednak dane firmy nie są weryfikowane. Drugi typ certyfikatu to Certyfikat klasy OV oznaczający uwierzytelnianie rozszerzone. W praktyce chodzi o zabezpieczanie przed podsłuchem, pishingiem. Przy wydawaniu certyfikatu sprawdza się nie tylko prawo własności do domeny ale też dane wnioskodawcy, co jest konieczne z uwagi na umieszczenie danych firmy w informacjach certyfikatu SSL. Trzecim typem certyfikatu jest klasa EV czyli pełnego uwierzytelnienia. By uzyskać taki certyfikat wnioskodawca poddany jest wnikliwemu sprawdzeniu. Oznaczenie posiadania tej klasy certyfikatu jest widoczne dla użytkownika w pasku strony kolorem zielonym. Wpływa to na zaufanie do firmy oraz ocenę profesjonalizmu firmy w stosunku do klienta.

 

Koszty certyfikatu

Nie ma co ukrywać, że posiadanie certyfikatu, jego uzyskanie kosztuje. Im szerszy zakres ochrony tym cena wyższa. Hostingodawcy aby przyciągnąć uwagę klienta często stosują promocje na certyfikaty SSL, których cena zawarta jest w cenie hostingu, pakiecie usług itd. To dobra inwestycja. Jeżeli posiadasz stronę z formularzem kontaktowym, e-sklep, newsletter itp. to bezwzględnie warto zainwestować w certyfikat SSL. Co więcej dotąd zabezpieczenia SSL nigdy nie zostały złamane, co za tym idzie zyskujesz gwarancje ochrony.

 

Oprócz prestiżu

Poza efektem promocyjnym, wymiarem profesjonalizmu zauważyć należy, iż certyfikat SSL wpływa pozytywnie na SEO. Posiadanie certyfikatu podnosi rangę witryny w rozumieniu robotów Google. Certyfikat nie zapewni witrynie pierwszych miejsc w Google jednak wesprze budowę wiarygodnej pozycji w przeglądarce. Samo posiadanie certyfikatu to połowa sukcesu w odniesieniu do SEO bowiem protokół SSL musi być jeszcze dobrze wdrożony, skonfigurowany. Jednym z plusów dysponowania certyfikatem SSL jest możliwość  wykorzystywania różnych metod płatności opartych na kartach kredytowych. Kolejną z korzyści posiadania certyfikatu bezpieczeństwa jest wymóg do integracji sklepu z Facebookiem, który dziś stanowi jedno z podstawowych narzędzi promocyjnych firmy w sieci.