Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
8 październik 2021 12:13

Ustawienia WordPressa. Od czego zacząć po instalacji?

Ustawienia WordPressa

Pobranie Wordpressa i jego instalacja to dopiero początek przygody. By stworzyć profesjonalny serwis www należy dokonać optymalnych ustawień witryny, wdrożenia domeny, konfiguracji serwera, jak również certyfikatu bezpieczeństwa SSL itp. Następnie niezbędny jest wybór szablonu, tematu, kolorystyki strony. Następnie stronę musimy wypełnić treścią, zdjęciami, ewentualnymi multimediami, linkami. Dopiero wówczas możemy stwierdzić, że nasz serwis www jest gotowy, a to również nie koniec, bowiem WP trzeba aktualizować, a ponadto nie można zapominać o kopiach zapasowych.

 

Ustawienia indywidualne

Niezbędne jest ustawienie dostępu do panelu administracyjnego WP. Czasem z automatu WP wymusi na nas ustawienie hasła i nazwy użytkownika. Jeżeli się to nie stanie wpisz w pasku adresu URL adres www.nazwadomeny.pl/login lub www.nazwadomeny.pl/admin. Wówczas do logowania należy wpisać te same dane co przy instalacji WP. Oczywiście można te dane zmienić w ustawieniach. Każdorazowo należy pamiętać o zapisywaniu zmian wprowadzonych w ustawieniach.

 

Kolejną rzeczą jest ustawienie tytułu i opisu witryny. Nie robiąc tego w wynikach wyszukiwań pojawia się standardowy komunikat „kolejna witryna oparta na wordPressie” zamiast opisu czego dotyczy witryna. Wprowadzić opis i tytuł należy w zakładce Ustawienia wybierając ogólne. Tytuł winien mieć 50-60znakow, zaś opis od 120 do 160 znaków.

 

 

Inne ustawienia

Wśród innych ustawień należy wymienić sekcję ogólne i wybrać strefę czasową oraz format daty. Kolejno należy przejść do ustawień strony głównej. W tym miejscu możemy ustawić która strona będzie strona główną. Domyślnie ustawiona jest właśnie strona główna, ale można to zmienić. W ustawieniach wówczas wybieramy sekcję czytanie i konfigurujemy wedle potrzeb.

 

Ważnym ustawieniem WP jest widoczność dla wyszukiwarek internetowych. W zależności od potrzeb możemy wyłączyć indeksowanie strony przez wyszukiwarki np. do czasu uzupełnienia witryny stosowną treścią. W ustawieniach w sekcji dyskusja możemy ustawić opcję zatwierdzania komentarzy, zaś w sekcji Bezpośrednie odnośniki ustawić metodę wyświetleń paska adresu witryny, co ma znaczenie dla pozycji SEO. Ponadto w ustawieniach można zmienić wiele innych opcji jak chociażby kategorie domyślne dla dodawanych wpisów, domyślne tagi itd.

 

Dostosowanie do preferencji

Jeśli kwestie techniczne mamy już za sobą możemy zająć się ustawieniami designu witryny i jej wypełnieniem treścią. W tym miejscu korzystamy z biblioteki WP, możemy też pobrać motywy i szablony z sieci bądź zainstalować przygotowane na nasze zamówione autorskie szablony. Wypełnienie ich nie jest trudne, jednak pamiętać należy o zachowaniu porządku w zamieszczanych treściach, zwłaszcza multimediach. Poza tym witrynę wzbogacić warto o praktyczne wtyczki WP, które usprawnią obsługę, aktualizacje i bezpieczeństwo serwisu. To jednak możemy zrobić z czasem, mając już pewne doświadczenie w administracji WP.