Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
24 listopad 2021 13:03

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę SPAM

jak sprawdzić czy domena trafiła na listę SPAM

Nikt nie chce być uznany za spamera. Tymczasem można zyskać takie miano chociażby za cykliczną wysyłkę newslettera, czy niską reputację IP. Trafienie adresu witryny na listę SPAM to nic przyjemnego. Niestety trafić na taką listę można nieświadomie i zupełnie przypadkiem. Jedną z przyczyn może być współdzielony hosting, a co za tym idzie korzystanie z hostingu wraz z użytkownikiem, który odpowiedzialny jest za rozsyłanie spamu. To tylko jedna z możliwości, która może umieścić naszą stronę bezpodstawnie na liście spamerów blokowanych przez Google, i nie tylko. Konsekwencje takiego wpisu są bardzo daleko idące i mogące skomplikować nasze sukcesy w sieci. Zatem jak sprawdzić czy domena trafiła na listę SPAM?

 

Sprawdź za darmo

Sprawdzenie czy nie jesteśmy na liście spamu to koszt kilku minut czasu, nic więcej. Bezpłatnie uzyskamy informację o ewentualnej blokadzie jak i braku wpisu dla danej strony. Sprawdzić możemy nie tylko własną witrynę, ale i każdą, co może mieć znaczenie dla stron partnerskich, do których linkujemy bądź domen, których zakupem jesteśmy zainteresowani itd. Powodów może być wiele, jednak zasada sprawdzenia jest zawsze ta sama. Wystarczy wpisać adres by uzyskać wyniki, są one publicznie jawne, widoczne dla każdego. Warto zatem od czasu do czasu sprawdzać czy nasza strona nie znajduje się na takiej liście. Symptomem może być utrudnione pozycjonowanie, wyrzucenie z listy wyszukań Google lub wręcz blokada wyświetleń.


Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę SPAM - Sprawdzaj systematycznie

Podobnie jak robimy systematycznie okresowo kopie zapasowe witryny, warto również sprawdzać czy aby witryna nie trafiła na listę SPAM. Jak to uczynić? Nie jest to skomplikowane. Przede wszystkim należy przeglądając listy serwerów typu RBL czyli Real-time Blackhole List. To właśnie w tych miejscach są wpisywane strony blokowane z powodu spamowania. Informacje zawarte na tych serwerach są zawsze aktualne, gdyż listy prowadzone są w czasie rzeczywistym. Jeśli wchodząc na stronę sprawdzającą okaże się, że nasz adres świeci się na czerwono, oznacza to iż nasza witryna została przez kogoś zgłoszona jako spamująca. Kwestią dyskusyjną jest kontrola prawdziwości informacji i podstaw do blokady. Jeżeli jednak już się to wydarzy musimy skontaktować się z administratorem listy i wyjaśnić nieporozumienie. Dla czystej kontroli warto od czasu do czasu sprawdzać, czy nasza strona nie należy do zgłoszonych.

 

Adresami stron, na których sprawdzimy listę są między innymi :
•    http://www.Anti-Abuse.org
•    http://mxtoolbox.com

 

Wiedza pozyskana z wymienionych witryn z pewnością może nas uspokoić i upewnić w swej pozycji. Niestety przed niczym nie chroni ani nie daje gwarancji że za godzinę, czy kolejnego dnia witryna na liście SPAMU się nie znajdzie.