Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
26 październik 2021 12:08

Bezpieczeństwo poczty

Bezpieczeństwo danych to niezwykle istotne zagadnienie we współczesnych czasach, kiedy dane są bardzo cenne. Handel danymi osobowymi i nie tylko kwitnie w Internecie, a ataki hakerskie na konta e-mail, łamanie haseł dostępu są na porządku dziennym. Jednym ze skutecznych zabezpieczeń jest certyfikat SSL. Bezpieczeństwo poczty internetowej jest kluczowe w e-biznesie. Prowadząc sklep online, korespondując z klientami biznesowymi zapewnienie poufności informacji jest priorytetowe.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo poczty

Jeśli nie chcesz zostać ofiarą ataku hakerskiego należy zadbać na samym początku o należycie silne hasło do poczty elektronicznej. Winno mieć ono osiem znaków i zawierać co najmniej jedną literę wielką, jedna cyfrę i jeden znak specjalny. Co więcej, co pewien czas hasło należy zmieniać i nigdy nie zapisywać go w przeglądarce internetowej. W ten sposób ograniczamy ryzyko włamania. Ponadto powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo poczty na wyższym poziomie, gdy chodzi o pocztę firmową na wykupionym hostingu. Wówczas poza wykupieniem certyfikatu SSL niezbędne jest zabezpieczenie hasłem serwera z danymi dbając o należyte hasło. Wybór hostingodawcy również ma znaczenie. Tanie lub wręcz darmowe hostingi są często atakowane z powodzeniem przez złodziei danych.

 

Filtry, spam itd.

O bezpieczeństwo poczty, i nie tylko poczty, jako użytkownicy winniśmy dbać na bieżąco. Odbierając podejrzane adresy warto sprawdzić, czy nie posiadamy i nie rozsyłamy wirusa. Nie otwierajmy dziwnej, podejrzanej treści maili, zwłaszcza załączników, nie ujawniajmy haseł dostępu do poczty osobom niepowołanym. Korzystajmy z zaufanych sieci wifi. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z programów pocztowych chronionych programem antywirusowym. Im więcej zabezpieczeń musi pokonać haker tym mniejsze prawdopodobieństwo, że padniemy jego ofiarą.

 

bezpieczeństwo poczty

 

Świadome korzystanie z e-maila

Dla bezpieczeństwa zawartości maili wysyłając dane poufne dzielmy je na części, piszmy swego rodzaju szyfrem, a najlepiej zabezpieczajmy pliki, załączniki hasłem które wyślemy adresatowi w osobnym mailu. Dzięki temu o wiele trudniej będzie przechwycić i wyłonić dane poufne. Przykładem bezpiecznych wiadomości może być korespondencja bankowa, ubezpieczeniowa, gdzie do zapoznania się z zawartością maila potrzebujemy tokena z telefonu lub też hasła znanego tylko nam i nadawcy.

 

Skrzynki pocztowe na hostingu

Udostępniając maile użytkownikom naszego hostingu w szczególności musimy zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Bowiem nie mając wglądu w treści jakie użytkownicy ci rozsyłają może okazać się, że nasz serwer trafi na czarną listę spamu lub stanie się obiektem ataku. Zabezpieczeniu służą rozmaite programy dostępne w sieci. Wiele z nich jest odpłatnych z testową wersją miesięczną lub innego okresu testowego gratis.