Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
24 wrzesień 2021 11:44

Zapisywanie haseł w przeglądarce – czy to jest bezpieczne?

zapisywanie haseł w przeglądarce

Z każdym dniem przybywa witryn żądających logowania, zakładania konta zabezpieczonego hasłem. Z jednej strony dzieje się tak z uwagi na zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa, z drugiej strony staje się to kłopotliwe. Musimy bowiem pamiętać ogromną ilość loginów i haseł, zwłaszcza że coraz częściej wymagania wobec haseł i nazw użytkownika różnią się i są coraz wyższe. Pomocne jest wówczas zapisywanie haseł w przeglądarce. Niejednokrotnie spotkaliśmy się z komunikatem pytającym nas jako użytkownika czy przeglądarka ma zapisać dane logowania się do danej witryny. Z punktu widzenia komfortu użytkowania jest to rozwiązanie wygodne, jednak czy aby bezpieczne?

 

Menadżer haseł w przeglądarce internetowej

Zapisywanie haseł w przeglądarce grozi ich przechwyceniem, jednak w wielu przypadkach nie ma to negatywnych skutków, bo cóż może nam grozić gdy ktoś dostanie się na nasze konto klienta w sklepie internetowym, w którym kiedyś zrobiliśmy zakupy? Raczej to niewielkie zagrożenie, chyba że do konta klienta przypisaliśmy kartę kredytową itd. Ale to zupełnie inne zagadnienie z zakresu cyberbezpieczeństwa. O wiele bardziej niebezpieczne jest zapisywanie danych logowania do witryn bankowych, biznesowych, serwerów, poczty e-mail itd. Przechwycenie tych haseł może nas sporo kosztować i nie zawsze są to koszty przeliczane na pieniądze.

 

Dlaczego niebezpiecznie jest zapisywać hasła w komputerze?

Przede wszystkim dlatego jest to niebezpieczne, że gubiąc komputer, jak i wówczas gdy komputer ulegnie zniszczeniu nie znamy haseł, które zostały zapisane w przeglądarce na naszym komputerze do którego już nie mamy dostępu. Pewną alternatywą jest skorzystanie z opcji udostępnienia haseł zapisanych w przeglądarce na wielu urządzeniach, z jakich korzystamy jako zalogowani użytkownicy przeglądarki. Niestety jest to jeszcze bardziej niebezpieczne gdyż nasze dane logowania wysyłane są w chmurę producenta przeglądarki, nad którą nie mamy żadnej kontroli bezpieczeństwa przechowywania danych.

 

 

Używanie tej funkcji przeglądarki jest szczególnie niebezpieczne w punktach darmowego wifi, publicznego hot spot itp.

To niebezpieczna procedura, iż zazwyczaj również z powodu tego, że pod naszą nieobecność może

 

Ktoś trzeci i niepowołany pozyskać z naszego komputera wszystkie loginy i hasła w banalnie łatwy sposób. Przyrównać można te sytuację do pozostawienia na widoku osób trzecich otwartego portfela z pieniędzmi. Poza najprostszym wkradzeniem się do cudzego komputera fizycznie, stacjonarnie czyhają na nas hakerzy zdalni, którzy mogą połączyć się z naszym komputerem zdalnie i przejąc nasze dane logowań.

 

Zapisywanie haseł w przeglądarce

Korzystając rozsądnie z menadżera haseł możemy bezpiecznie funkcjonować w sieci. Główną zasadą winno być nie zapamiętywanie w przeglądarce haseł do usług, których przechwycenie mogłoby powodować dla nas przykre rezultaty. Absolutnie w przeglądarce nie powinniśmy zapisywać danych logowania do usług finansowych, ale równie istotne mogą być dane logowania do serwisów społecznościowych, komunikatorów, poczty itp.