Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
27 styczeń 2020 08:37

Rejestracja własnej domeny

Własna domena to przepustka do sukcesu w internecie. Bacząc na koszty zakupu domeny, które statystycznie nie są wysokie to inwestycja warta zachodu. Proces zakupu domeny nie jest trudny, może go wykonać największy amator, jednak sam wybór domeny warto jest dobrze przemyśleć pod kątem promocyjnym.

 

Rodzaje domen

Rejestracja równa się z zakupem domeny, z objęciem własności domeny. Jeśli korzystamy z darmowej domeny wymagana jest również rejestracja, podczas której ustalamy dane logowania się do zarządzania domeną ale i dane właściciela domeny. W przypadku domen odpłatnych rejestracja dokonywana jest dopiero do zaksięgowaniu wpłaty abonamentu za domenę.

 

Zwykle abonament wykupowany jest na rok. Jeśli dotychczasowy właściciel nie opłaci kolejnego abonamentu domena przestaje być jego własnością i zarejestrować ją może każdy. Przyjęło się iż sprzedaż domen wiązana jest z hostingiem w pakiecie. To wygodne rozwiązanie i korzystne od strony kosztów. To hostingodawca odpowiada za rejestrację domeny swojego klienta hostingobiorcy. Bywa, że koszt domeny u hostingodawcy wynosi 0 zł i jest wkalkulowany w cenę serwera.

 

Własna domena

Nie wystarczy wybrać i kupić domenę, trzeba ją jeszcze zarejestrować. To ważna procedura. O unikalny adres internetowy coraz trudniej, gdy już znajdziemy atrakcyjny adres wolny i dostępny do zakupu warto się pospieszyć.

 

Istotne jest kto pierwszy dokona rejestracji danej domeny. Rejestracja nie jest skomplikowana, w zasadzie jest formalnością, jako klienci musimy jedynie poprawnie wypełnić formularz i opłacić usługę. Jeśli za domenę zapłacimy, po zaksięgowaniu wpłaty otrzymamy mail potwierdzający rejestrację domeny. Na etapie zakupu domeny ważnym jest aby podać właściwe dane, gdyż będą one widoczne na późniejszych etapach, tak na fakturze jak i w internecie. Co istotne kupując domenę w kilku krokach decydujemy się również na login i hasło dostępu do panelu zarządzania domeną. Kluczowe jest zapamiętanie hasła, zadbanie o możliwość jego odzyskania.

 

Ustawienia domyślne

Po zakupie domeny musimy ją jeszcze skonfigurować. Z automatu domena zostanie zarejestrowana z domyślnymi DNS-ami. Jeżeli kupujesz domenę wraz z hostingiem rejestracja obejmuje domyślny adres serwera z którym została kupiona. Użytkownik ma możliwość zmiany kierowania adresu domeny do serwera z zewnątrz, dowolnego jaki posiada, jednak zmiany tej musi dokonać we własnym zakresie.

 

Oczywiście domenę zakupić można zupełnie niezależnie od serwera i wówczas sami musimy zadbać o jej ustawienie i połączenie z serwerem jakim dysponujemy. Rejestracja domeny w bazie domen to jedno, zupełnie innym procesem, który leży w gestii właściciela domeny jest dodanie adresu www do bazy Google. W pewnym sensie to także rejestracja adresu. Wielu internautów sądzi iż sama rejestracja domeny wystarczy, tymczasem nie jest to takie oczywiste dla wyszukiwarki.