Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
27 wrzesień 2019 08:13

Porównanie wszystkich serwerów: WWW, VPS i Dedykowany

Znacznie trudniej dokonać wyboru serwera niżeli domeny. W przypadku serwerów mamy możliwość wyboru serwera współdzielonego, serwera VPS, jak i niezależnego, indywidualnie dopasowanego serwera dedykowanego. Oprócz typu serwera do wyboru mamy również wiele innych parametrów charakterystycznych dla każdej z usług. Jeśli w planach mamy stworzenie obszernej zawartości serwisu, z multimediami i obsługą poczty elektronicznej zasoby serwera muszą być odpowiednio duże. 

 

Rodzaje serwerów 

Jeżeli jednak nasza strona www ma charakter amatorski o niewielkim zasięgu wystarczy nam w zupełności hosting współdzielony. To wciąż nie koniec wyborów, gdyż mając wybrany typ musimy się zdecydować na konkretny pakiet. 

Hostingodawcy konkurują przede wszystkim wysokością opłaty abonamentowej za korzystanie z usługi serwera, jednak by wyróżnić swoją ofertę dodają w pakietach usługi szereg funkcjonalności takich jak pomoc techniczna, możliwość bezpłatnej zmiany pakietu w trakcie umowy itp. IDHosting wyróżnia bogata oferta o charakterze kompleksowym przy zachowaniu konkurencyjnej ceny usługi. Ponadto serwery proponowane w IDHosting cechuje wysoka jakość obsługi, gwarancja nieprzerwanego działania, niska awaryjność i bezpieczeństwo danych.

Różnice pomiędzy serwerami

Prócz różnic w ofertach hostingodawców warto zwrócić uwagę na różnice w samych serwerach. Do najbardziej komfortowych rozwiązań należą serwery dedykowane. Są one polecane zaawansowanym webmasterom i administratorom, dla których liczy się nie tylko przestrzeń dyskowa ale i możliwość zarządzania systemem operacyjnym, jego niezależność, możliwość dowolnej konfiguracji, modyfikacji. Ten typ serwerów należy do najkosztowniejszych rozwiązań, jednak zapewnia bardzo szerokie możliwości tak w zakresie budowy stron www, jak i środowiska gier komputerowych i biznesu. Konkurencją są serwery VPS, które są ofertą pośrednia między tanimi serwerami współdzielonymi a dedykowanymi.

To optymalna oferta dla osób które pragną niezależności ale nie są na tyle zaawansowane by korzystać z rozbudowanej konfiguracji systemów operacyjnych. Serwer VPS zapewnia o wiele większe bezpieczeństwo dla administratora i jego danych, bowiem serwer mimo iż umieszczony jest na tej samej maszynie co serwery pozostałych użytkowników ma niezależne IP.

W przypadku serwerów współdzielonych ich zakres przydatności jest mniejszy. Nawet jeśli ich pojemność jest dużą, to użytkownik nie ma możliwości korzystania z konfiguracji systemu, a stabilność tego typu serwerów bywa gorsza. Stosunkowo częściej ulegają one awariom, atakom hakerskim czy blokadom. Mimo, iż oferta IDHosting wyróżnia się jakością obsługi klienta i serwerów to jednak pakiety serwerów współdzielonych niosą ze sobą ryzyko. W zamian za to są to pakiety w bardzo korzystnych cenach, znikomych kosztach dla webmasterów. Stanowią idealne rozwiązanie na początek.