Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
12 maj 2021 13:10

Co wpływa na szybkość działania witryny

szybkość działania witryny

Użytkownicy w sieci poszukując informacji, interesujących ich treści, produktów czy usług oczekują od witryny przede wszystkim płynnego działania, szybkiej odpowiedzi. Stąd tak ważna jest szybkości działania witryny. Skałda się na nią wiele czynników, począwszy od szablonu witryny, ilości zawartej w witrynie treści, multimediów, przez serwer na którym została witryna umieszczona, aż po rozmaite zależności, w tym ustawienia witryny względem przeglądarek internetowych itd. Szybkość ładowania strony wpływa nie tylko na reputację witryny, zainteresowanie nią użytkowników sieci, ale i robotów Google, inaczej mówiąc wpływa na pozycjonowanie strony. Jednym z algorytmów Google jest prędkość ładowania się strony. Warto zatem zadbać o szybko działającą witrynę.

 

Kluczowe znaczenie dla szybkości działania witryny ma hosting

Nawet najlepiej zoptymalizowana witryna nie będzie się szybko ładować na kiepskim, wolnym i awaryjnym hostingu. Kupując hosting należy zwrócić uwagę na parametry oferowanej usługi. Typowym błędem jest patrzenie na cenę hostingu, nie zaś na to co kryje się pod ofertą za złotówkę. Nie trzeba inwestować w bardzo wysokie pojemności i najdroższe pakiety hostingowe, jednak od ofert najtańszych nie można zbyt wiele oczekiwać. Istotne jest dopasowanie hostingu do potrzeb naszej witryny. Im więcej elementów na stronie, im większe zasoby, tym lepszego hostingu nam potrzeba.

 

Poza miejscem na serwerze należy zwrócić uwagę na prędkość przesyłu danych, która wpływa na szybkość odpowiedzi witryny po wybraniu określonych akcji. Prędkość ta często zależy od typu serwera jaki mamy wykupiony. W przypadku serwerów współdzielonych prędkość przesyłu danych może być ograniczana z uwagi na współużytkowników, to zaś przekłada się na ładowanie witryny. Ponadto zakup serwera winien uwzględniać charakter użytkowania. Niektóre usługi są celowo dedykowane mniejszym, czy większym platformom. Jedną z cech wpływających na szybkość ładowania jest przepustowość serwera. Planując duży ruch na stronie należy uwzględnić parametry serwera, które winny gwarantować przepustowość również przy wzmożonym ruchu na stronie.

 

szybkość działania witryny

 

Szybkość działania witryny to nie tylko hosting

Nawet najlepszy hosting nie poprawi ładowania się strony, gdy kod Javascript nie będzie zoptymalizowany a witryna przepełniona będzie ogromnymi obrazami, plikami video itp. Pułapką bywa nadmiar wtyczek, które z założenia mają usprawnić poruszanie się po witrynie, tymczasem spowalniają jej działanie i tym samym utrudniają korzystanie z jej zasobów. Poprawić czas ładowania się strony można również poprzez zlikwidowanie wyświetlających się reklam w witrynie. Banery reklamowe, okna pop up spowalniają działanie witryny. Pomóc może optymalizacja obrazów, jak też zadbanie o certyfikat bezpieczeństwa SSL, czy protokół HTTPS. Wspomóc się można także aktualizacją PHP.

 

Jak widać sposobów na poprawę wydajności witryny jest sporo, szukając powodu spowolnienia nie można wykluczyć żadnego z czynników. Poza fizycznym niesparzeniem działania witryny pokusić się można o przetestowanie szybkości funkcjonowania witryny za pomocą dostępnych w sieci narzędzi (między innymi Pingdom Website Speed Test).