Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
31 marzec 2021 14:26

Wolno działający komputer – jak przyśpieszyć działanie systemu?

Wolno działający komputer

Nie zawsze wolno działający komputer to wina przestarzałego lub uszkodzonego sprzętu. Bardzo często w stosunkowo łatwy sposób można poprawić działanie komputera poprzez jego optymalizację. Ilość programów z jakiej korzystamy na co dzień nie zawsze pokrywa się z ogromem zainstalowanego oprogramowania. Brak porządku w komputerze również potrafi znacznie spowolnić działanie sprzętu. Jeśli na bieżąco zadbamy o sprzęt będzie nam służył niezawodnie przez długi czas.

 

Kluczowa diagnoza

 

Aby przyspieszyć działanie komputera warto zdiagnozować przyczynę wolnego działania. Czasem to wina zbyt małej ilości pamięci operacyjnej lub innych ograniczeń systemowych na które nie mamy wpływu, jednak z zdecydowanej większości przypadków jest inaczej. W wyniku użytkowania system operacyjny w naturalny sposób ulega zaśmieceniu, co z czasem może powodować jego powolne uruchamianie się i zamykanie, a także bieżące prace. Objawami spowolnienia jest także słabe odświeżanie przeglądarki internetowej, brak działania filmów i multimediów, trudności systemowe przy otwarciu kilku okien jednocześnie. Najprostszym sposobem przyspieszenia i uporządkowania danych jest tak zwana defragmentacja dysku. Nie zawsze jest to środek idealny.

 

Wolno działający komputer - Sprawdź czy nie masz wirusa

 

Jedną z czynności podstawowych jakie należy wykonać by przyspieszyć działanie komputera jest sprawdzenie czy komputer nie jest zainfekowany wirusem, który go spowalnia. Pomocne jest także sprawdzenie parametrów wydolności procesora i zużycia pamięci. Jeżeli komputer jest wolny od wirusów warto przeprowadzić defragmentację dysków, która uporządkuje dane. Proces ten dostępny jest jako systemowy, wystarczy wybrać go w zakładce narzędzia.

 

 

Porządkowanie systemu

 

Pracując na komputerze, używając funkcji systemowych rejestr Windows jest systematycznie zapełniany setkami wpisów. Większość to pozostałość po niegdyś używanych programach. Pozbyć się ich można poprzez czyszczenie rejestru (służą temu specjalne programy). Również odinstalowanie programów już nieużywanych wesprze optymalizację pracy komputera. Zwalniając miejsce na dysku pośrednio poprawiamy wydolność systemu.

 

Minimalizacja ozdobników

 

Okazały i atrakcyjny interfejs to dla wielu użytkowników ważny element całości, jednak jeżeli zależy nam na szybkiej pracy komputera warto zrezygnować z ozdobników jak graficzne tematy pulpitu, dźwięki dedykowane itp. Wybór pulpitu podstawowego z pewnością przyspieszy działanie komputera. Ponadto przyspieszyć uruchamianie się możesz poprzez wybór konkretnym programów autostartu. Nie wszystko musi być gotowe od razu do pracy. Odznacz te które nie są niezbędne, a system szybciej się uruchomi. Tym sposobem nawet starszy sprzęt ma szansę dorównać szybkością nowym zestawom komputerowym.