Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
26 luty 2021 14:45

PHP 8 – nowości i zmiany

Końcem listopada 2020 roku weszła nowa wersja PHP 8, która wprowadza wiele nowości. Na celu ma zwiększenie wydajności i poprawę funkcjonalności, dodaje szereg nowych funkcji. Bez wątpienia to znak nowoczesności.

 

Ogrom nowości jakie czekają na użytkowników PHP 8 wymaga przyswojenia w praktyce. Język PHP to najpopularniejszy sposób do tworzenia dynamicznych stron www, aplikacji i programów, co za tym idzie chcąc być nowoczesnym trzeba podążać z duchem czasu i przyswajać nowinki. IDHosting swoim odbiorcom usług gwarantuje już teraz PHP w wersji 8 dając w ten sposób sygnał, iż nie pozostaje w tyle. Z uwagi na popularyzację PHP 8 trzeba się liczyć z tym, że już niebawem serwery z PHP 8 będą standardem wymaganym przez wiele aplikacji, dlatego też decydując się na hosting warto zwrócić uwagę na ofertę i pod tym kątem.

 

Kompilator JIT

Największą nowością w PHP 8 bez wątpienia jest kompilator JIT (Just In Time) - jego zadaniem jest znacząca poprawa wydajności stron. JIT może okazać się złotym środkiem między elastycznością w rozwijaniu kodu aplikacji, a efektywnością jego uruchamiania.  Wykrywa te porcje kodu, które wykonywane są więcej niż raz i odpowiednio je kompiluje, poprawia wydajność kodu w aplikacjach wykonujących intensywne obliczenia. Przydaje się głównie do nowych celów, względem dotychczasowego użycia PHP, takich jak np.: uczenie maszynowe, skomplikowane obliczenia matematyczne, czy też przetwarzanie/modelowanie obrazów 2D/3D. To pewnego rodzaju wstęp do sztucznej inteligencji. Mimo, iż większość zmian jest istotnych dla programistów, to w praktyce  przekładają się na wydajność serwerów, a w konsekwencji tego na płynne, szybkie działanie witryny. Decydując się na hosting w IDHosting można być spokojnym o sprawność jego działania, między innymi dzięki dostępności php 8.

 

 

Zmiany o przełomowym znaczeniu

Nowa wersja PHP to szereg zmian z którymi dobrze być na bieżąco. Opis wszystkich zmian zawiera dokumentacja. Wśród przełomowych nowości znajdują się:

 

- Union Types,

- Named arguments,

- Constructor property promotion,

- Attributes,

- Match expression,

- wspomiany wcześniej JIT.

 

Podsumowanie

Podsumowując, zmiany wprowadzane przez PHP 8 bezpośrednio dotyczą programistów, ale pośrednio również użytkowników, administratorów stron www, aplikacji i oprogramowania bowiem oddziałują wzajemnie. W kontekście nowej wersji PHP nie jest bez znaczenia oferta hostingodawców. Kupując hosting należy zwrócić uwagę na to czy hostingodawca zapewnia obsługę PHP 8. Myśląc przyszłościowo oferta z uwzględnieniem aktualizacji jest pewniejsza, stabilniejsza i rozwojowa.