Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
16 luty 2021 11:39

Panel Plesk od strony klienta

Panel Plesk to jedna z możliwości pozwalająca zarządzać serwerem. W szczególności oprogramowanie polecane jest właścicielom serwerów dedykowanych. Plesk to stosunkowo popularny panel administracji, cieszący się pozytywnymi opiniami.

Plesk na start

Zarządzanie serwerem warto jest sobie ułatwić, to właśnie temu służy Plesk. Intuicyjne zarządzanie pozwoli uprzyjemnić administrację, zarządzanie bezpieczeństwem danych, aktualizacjami, aplikacjami czy tworzeniem kont pocztowych. Dzięki jednemu panelowi można zarządzać wszystkimi funkcjonalnościami serwera. Kilka kliknięć wystarczy aby zainstalować WordPressa. Klienci chwalą sobie obsługę hostingu przy pomocy Plesk za intuicyjność i bezawaryjność. Panel został celowo tak opracowany, by spełnić oczekiwania amatorów, dla których obsługa hostingu mogłaby nastręczać trudności. Środowisko Plesk oswaja użytkownika z funkcjami serwera w przyjazny sposób. Strona graficzna panelu jest podobna do standardowych witryn systemowych z dbałością o czytelność. Nie bez powodu Plesk zainstalowany jest na 250 tysiącach serwerów z całego świata. To narzędzie najczęściej wybierane przez klientów i providerów.

 

Panel kontrolny serwera

Panel kontrolny serwera niezbędny jest do zarządzania przestrzenią serwera oraz jego funkcjonalności. By zainstalować aplikację lub stworzyć back up danych, zaimportować bazę danych niezbędne jest narzędzie administracyjne, którym jest panel Plesk. Nie trzeba znać się na programowaniu by móc z niego korzystać. Ponadto Plesk dostępny jest także w wersji mobilnej, a nawet dwóch. Są to Plesk Panel Mobile Server Monitor oraz Plesk Panel Mobile Server Manager, które działają zarówno na iOS jak i na Androidzie oraz BlackBerry. Nie oznacza to jednak, że kupując serwer masz obowiązek korzystać z panelu Plesk. To zaledwie opcja, z której możesz skorzystać lub nie.

 

panel plesk||asd

 

Poziomy logowania w Plesk

Rozróżnia się cztery sposoby logowania do Plesk. Poziomy te różnicują dostęp do funkcjonalności którymi można zarządzać. Pierwszym poziomem jest Administrator. Ma on dostęp do wszystkich opcji, może tworzyć, zarządzać  i konfigurować wszystkie elementy serwera. Drugim rodzajem logowania jest Klient/Reseller. Ten poziom umożliwia zalogowanie się do jednego z wcześniej utworzonych kont. Uprawnienia klienta określa i przyznaje administrator. Trzecim z poziomów logowania jest właściciel domeny. Charakterystyczne jest to, iż uprawnienia tego konta zależą od odgórnych ustaleń. Mogą one dotyczyć pojedynczej domeny i jej administracji. Najwęższym poziomem logowania jest użytkownik mail. Logowanie na tym poziomie daje dostęp do skrzynki mailowej. Można również zarządzać skrzynką, filtrem spamowym, czy ustawieniami poczty.

 

Panel Plesk - Możliwości panelu

Panel Plesk polecany jest przez hostingodawców właścicielom sklepów internetowych oraz witryn. Powodem jest możliwość skutecznego zarządzania hostingiem przez osoby nie znające się na profesjonalnej administracji, programowaniu itp. Plesk w trybie Power User udostępnia uproszczony interfejs użytkownika. Oznacza to, iż użytkownikowi proponowane w widoku są jedynie najczęściej używane, podstawowe funkcje. To duża zaleta dla klientów początkujących. Natłok informacji, opcji wyboru, komunikatów może przerażać i zniechęcać. Uproszczony interfejs gwarantuje zadowolenie i komfort obsługi w sposób intuicyjny. Panel Plesk pozwala uruchomić kolejny serwis na serwerze jak też monitorować jego parametry. Z funkcji najistotniejszych z jakich warto jest skorzystać za pośrednictwem Panelu Plesk jest back up. Panel umożliwia ustawienia kopii zapasowej dla każdej witryny osobno, również dla kont mail, baz danych itd. Dzięki opcjom dodatkowym panel umożliwia również instalacje i zarządzanie narzędziami do monitorowania ruchu na stronach i promocji. Wbrew pozorom Plesk to nie tylko panel dla amatorów, ale również dla hosterów. Ogranicza on zarządzanie hostingami do minimum i pozwala na administracje usług hostingowych obejmujących nawet kilka tysięcy stron.

 

Dodatki Panelu Plesk

Plesk Power Pack to jeden z oferowanych dodatków który rozszerza funkcjonalność panelu o kreator stron www, aplikacje mobilne do zarządzania serwerem oraz możliwość stworzenia strony mobilnej, serwer Tomcat i obsługę baz danych MSSQL. Innym dodatkiem jest Parallels Web Presence Builder. To nic innego jak kreator stron www w trybie WYSIWYG. Kreator zawiera między innymi moduły do tworzenia galerii zdjęć. Kolejnym z dodatków jest Parallels Premium Antyvirus który pełni rolę programu antywirusowego dla skrzynek pocztowych.