Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. ×
23 kwiecień 2021 14:04

Odnawianie domen – dlaczego takie ważne

odnawianie domen

Zakup domeny to operacja jednorazowa, niemniej utrzymanie domeny wymaga okresowego odnowienia usługi poprzez opłacenie abonamentu. Zatem należy pamiętać o uregulowaniu należności, przedłużając tym samym usługę. W przeciwnym razie, po upływie wskazanego w umowie terminu, domena zostanie wyłączona. To niebezpieczna sytuacja, zwłaszcza dla firm handlowych. Dlatego odnawianie domen jest koniecznością.

 

Czasowa ważność domeny

 

Abonament za korzystanie z domeny zwykle obejmuje okres rozliczeniowy wynoszący rok, jednak mogą być również okresy krótsze i dłuższe. Nie jest trudno zapomnieć o odnowieniu domeny, na szczęście większość firm, poprzez które kupujemy domeny posiada system przypominający klientom iż okres korzystania z domeny się kończy i abonament wymaga odnowienia. Zdarza się jednak i tak, że jedynym przypomnieniem jest nagłe wyłączenie funkcjonalności domeny, w tym adresu poczty. Nie jest to sytuacja nie do uratowania, jednak lepiej do niej nie dopuścić, zwłaszcza gdy nasza konkurencja czyha na naszą domenę.

 

Odnawianie domen już zawieszonych

 

Co do zasady mamy możliwość odzyskać domenę po upływie daty jej ważności. Wiele zależy od procedur przywrócenia domeny przyjętych u dysponenta domeny. Czasem wiązać się to będzie z dodatkową opłatą, czasem z utratą stałej ceny, zniżek, promocji a czasem przeprowadzeniem szczególnej procedury przywrócenia. Standardowo domena wygaszona nie wpada automatycznie do puli domen wolnych, dając czas dotychczasowemu właścicielowi domeny na zdecydowanie o tym, czy chce ją zwolnić, czy odzyskać. To swego rodzaju okres ochronny, tzw. ostatnia szansa. Po upływie tego czasu szansa na odzyskanie domeny maleje, gdyż domenę wykupić będzie mógł każdy, w tym dotychczasowy właściciel na standardowych, rynkowych warunkach.

 

odnawianie domen

 

Zagrożenia po wygaśnięciu domeny

 

Nie czekajmy do ostatniej minuty na odnowienie domeny. Niestety wygaszenie domeny pociąga za sobą konsekwencje nie tylko w postaci ryzyka utraty domeny, konieczności jej przywracania ale i dalej idące. Otóż wyłączenie delegacji DNS sprawia iż nawet po ponownym podłączeniu DNS, serwery muszą się o tych zmianach dowiedzieć poprzez tzw. propagację domeny, co trwa zazwyczaj 24 godziny. Może mieć to znaczenie dla pozycjonowania strony, jak i rzutować na ocenę strony przez użytkowników, reputację witryny.

 

Jeżeli nasza domena po wygaśnięciu abonamentu trafi w pule wolnych domen może zostać przechwycona przez roboty odpytujące bazy WHOIS. Trafienie domeny do takiej bazy wiąże się z jej automatyczną rezerwacją i udostępnieniem do odsprzedaży w co najmniej niekonkurencyjnej cenie, często w drodze aukcji. Dysponent takiej domeny ma prawo do skontaktowania się z poprzednim właścicielem i zaoferowania domeny za wyższą sumę niż rejestracja domeny. W ten sposób tracimy nie tylko czas na odzyskanie domeny, ale i pieniądze. Dlatego warto uiścić opłatę abonamentową przed upływem okresu korzystania z domeny.