Czemu elementor nie działa? Poznaj rozwiązania problemów.
System zarządzania treścią WordPress jest najpopularniejszym CMS na rynku, jednak nie jest zupełnie niezawodny. Zdarza się że wtyczki do WordPress przestają działać i trzeba poszukać przyczyny tej usterki. Również Elementor może ulec awarii i przestać poprawnie działać np. nie wczytując szablonów lub nie wyświetlając zmian po wprowadzeniu na stronie modyfikacji.
Problemy z Elementorem
Elementor to jeden z kreatorów stron www, który ceniony jest za ilość opcji do wyboru i łatwa obsługę wtyczki, jak również darmowy charakter. Niestety z uwagi na swoją obszerność zasobów wtyczka powoduje szereg trudności i błędów.
Nie są one rzadkością, wiele z nich powtarza się we wszystkich wersjach językowych i użytkownicy z całego świata starają się sobie pomagać w sieci udzielając porad i instrukcji rozwiązań błędów na forach online. Jednym z najczęstszych problemów jest pojawienie się błędu 500 w czasie aktywacji i korzystania z wtyczki.
Błąd ten pojawia się losowo, tak już po zapisaniu zmian i danych na stronie. Zdarza się również inna przykra niespodzianka jak biała strona po zalogowaniu się do edytora. Innym błędem jest brak menu z modułami. W miejscu menu wyświetla się biały pasek. Dość popularnym błędem jest brak aktualizacji wprowadzanych zmian.
Usuwanie problemów
Radzenie sobie z błędami w WordPress'ie to podstawa. Niestety nie mając wiedzy z dziedziny programowania może być trudno sobie samodzielnie poradzić z niedziałającym Elementorem i nie tylko. Warto na samym początku uświadomić sobie przyczynę problemu.
Elementor może nie działać z dwóch podstawowych powodów, przede wszystkim z uwagi na instalacje konkretnej wersji wtyczki, bądź z uwagi na konflikt w funkcjonowaniu z innymi zainstalowanymi wtyczkami. By zdiagnozować problem zacząć należy od sprawdzenia wersji PHP na hostingu. Elementor aby działał sprawnie i szybko wymaga co najmniej aktywacji wersji PHP 7.x. jeżeli aktywowana mamy wersję PHP 5.6 wtyczka może nie działać poprawnie.
Podpowiedzi
Co zrobić by Elementor działał dobrze? Poza upewnieniem się co do wersji PHP warto przekierować pliki tymczasowe do katalogów poza katalogiem głównym WWW. Pomocne może być również zwiększenie parametru pamięci RAM w php.ini. Niezbędne jest ustawienie 128 MB RAM, jednak należy pamiętać iż jest to minimum i czasem Elementor wymagać będzie znacznie więcej.
Jednym ze sposobów na sprawdzenie przyczyny niepoprawnego działania Elementora jest wyłączenie innych wtyczek. Kolejno można włączyć pojedyncze wtyczki sprawdzając działanie Elementora aż znajdziemy słaby punkt. Jeśli wskazane metody nie pomagają trzeba sprawdzić ustawienia wtyczki Elementor w WP. Wówczas należy wybrać domyślny motyw i sprawdzić czy Elementor będzie działał poprawnie. Do celów diagnostycznych Elementora użyć można wbudowanego urządzenia jak Switch Editor Loader Method w ustawieniach WordPress.